Nová nemocnice ve Zlíně nebude. Čunek nesehnal pro projekt podporu

21.06.2019 12:17

Nová krajská nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, investice za 8 miliard, kterou prosazoval hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, nevznikne, informoval server iDnes.cz.

Nová nemocnice ve Zlíně nebude. Čunek nesehnal pro projekt podporu
Foto: zlin.cz
Popisek: Krajská nemocnice Tomáše Bati Zlín
reklama

Čunek pro svůj projekt, který hlasitě kritizovala opozice, nezískal dostatečný počet hlasů. Pro vznik nového nemocničního areálu v části Zlína Malenovice hlasovali Čunkovi lidovci, hnutí STAN, jeden zastupitel za ODS a dva zastupitelé opoziční SPD.

Nový projekt tak podpořilo celkem 21 hlasů. Pro realizaci projektu byl ovšem nutný souhlas nadpoloviční většiny zastupitelů, tedy celkem 23 z 45 přítomných.

Pro Čunka překvapivě projekt nepodpořila koalice, která v kraji vládne. Pro novou nemocnici tak například nehlasovalo hnutí ANO. Právě o něm se přitom v médiích spekulovalo, že by jeho zastupitelé mohli celý spor kolem nemocnice během pátečního hlasování rozhodnout.

„Jsem z toho překvapený, v pondělí jsme se celá koalice dohodli, že celá koalice bude hlasovat pro. Jak je vidět, ne všichni se toho drželi,“ sdělil iDnes.cz Čunek.

Zatím není jasné, jak bude Zlínský kraj celou situaci kolem modernizace zdravotnického zařízení řešit. Zda se Čunek pokusí pro svůj projekt mezi zastupiteli najít podporu znovu, nebo zda se kraj pustí do modernizace staršího zařízení, tj. Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Právě ve prospěch druhého zmiňovaného řešení se vyslovil jeden z expertních posudků, který si na zhodnocení Čunkova projektu nechali zadat opoziční zastupitelé Zlínského kraje z řad Svobodných a Soukromníků.

Jeho autor Zdeněk Havel, podle kterého by modernizovat starý objekt vyšlo výrazně levněji, než stavět nový, nyní čelí ze strany Zlínského kraje riziku trestního oznámení. Alespoň v tomto smyslu se kraj vyjádřil ve své tiskové zprávě.

Podle Zdeňka Havla (rozhovor pro ParlamentníListy.cz ZDE) by Čunkova nová nemocnice ve finále mohla kraj vyjít až na 12 miliard. Modernizace stávajícího nemocničního areálu by dle jeho slov vyšla zhruba na polovinu.

Čunkův posudek však hovořil zcela opačně, a sice, že by levněji vyšla stavba nového areálu: modernizace Baťovy nemocnice by spolkla 10 miliard, ale stavba nového areálu v Malenovicích 8 miliard.

Bodem sváru kolem Čunkova projektu byly ostatně právě finance, nákladnost celé stavby a z pohledu opozice i nevyjasněný způsob financování.

Kraj plánoval celkem tři miliardy z ceny projektu splatit pomocí úvěru, čtyři miliardy najít v rozpočtu a jednu miliardu měla dodat sama nemocnice. Podle původních plánů měla být nová nemocnice hotová v létě 2025.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jok

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…