Nová vlna islámského radikalismu představuje riziko, varuje senátorka Syková

09.11.2014 11:06 | Zprávy

Prohra Aleny Gajdůškové je vysvědčením pro celou naši demokracii a způsob, kterým vystupuje František Čuba v poslední době, budí přinejmenším rozpaky. Tak okomentovala výsledek senátních voleb Eva Syková (BPP). Hovořili jsme ale také o reformě českého školství, o podpoře vědy a výzkumu, ale i o problému s migrací českých zdravotníků. Řeč přišla také na téma lidských práv a prozradila nám, jak hodnotí návštěvu prezidenta v Číně.

Nová vlna islámského radikalismu představuje riziko, varuje senátorka Syková
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Eva Syková

Paní senátorko, co pro vás osobně bylo největším překvapením uplynulých voleb a proč?

Nejvíce mě překvapilo nezvolení místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové, kterou porazil František Čuba. Kdysi to byl jistě schopný manažer a lze obdivovat to, jak se dokázal přizpůsobit specifickým podmínkám skomírajícího plánovaného hospodářství. Ovšem způsob, kterým vystupuje v poslední době, budí přinejmenším rozpaky. Samozřejmě, že politik nemusí znát odpověď na každou otázku, a je směšné, pokud se tak snaží působit. Jestliže ale odpovídá, že neví, nebo že se danou věcí nezabýval, na většinu otázek, také to není dobře. Na prohře Aleny Gajdůškové se podepsala volební účast ve 2. kole. Nemyslím si ale, že by to znamenalo špatné vysvědčení pro Alenu Gajdůškovou. Ona byla paradoxně jednou z nejpilnějších členek Senátu a přes svou prohru dokázala přesvědčit 10 tis. voličů. Je to spíše vysvědčení pro celou naši demokracii. Většina voličů zůstává doma a ti, kteří volí, chtějí především změnu, přesněji pocit změny. Jejich důvěru získá ten, komu se podaří vyvolat dojem, že pocit změny může přinést.

Tradičně jsou u nás ve volbách úspěšní zejména lékaři a i vy sama jste původním povoláním lékařka. Čím si vysvětlujete, že se těší u voličů takové oblibě a hlavně, že mají chuť kandidovat? Přeci jen funkce politika, na rozdíl od lékaře, je u nás dosti nepopulárním povoláním. A nelitujete někdy svého rozhodnutí kandidovat?

Lékaři mají obvykle sociální cítění a empatii. Když dosáhnou určitého věku, cítí povinnost se veřejně angažovat, a to zejména v sociálních otázkách, zdravotnické politice, ale i v zájmu spravedlnosti a nápravy společnosti. Na společnost lze také nahlížet jako na pacienta. Má množství různých neduhů, které vyžadují léčbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plíživá cenzura v ČR, řekl Havlíček z ANO a oznámil jasné kroky

11:41 Plíživá cenzura v ČR, řekl Havlíček z ANO a oznámil jasné kroky

„To, co se dnes děje, je plíživá cenzura. Hned mě označí za válečného štváče,“ říká Karel Havlíček. …