Nové důkazy o spolupráci Babiše s StB. Server našel muže, na kterého měl donášet

19.10.2013 8:06

Podnikatel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v Bratislavě soudí s Ústavem paměti národa (ÚPN), který spravuje archiv Státní bezpečnosti. Tvrdí, že nebyl spolupracovníkem StB. Nová zjištění ale ukazují, že Babiš zřejmě donášel na Alexeje Nováka z firmy Plastimpex. Babiš sám si nepamatuje, že by se s nějakým člověkem tohoto jména vůbec kdy setkal.

Nové důkazy o spolupráci Babiše s StB. Server našel muže, na kterého měl donášet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Podle dřívějšího odhalení týdeníku Euro byl Babiš veden jako tajný spolupracovník pod krycím jménem Bureš. Toto označení se nově objevuje ve svazku bývalého pracovníku Plastimpexu Alexeje Nováka. Na něj měl Babiš minimálně dvakrát podat hlášení.

Odmítám, že bych o Alexeji Novákovi poskytoval informace

Přestože Andrej Babiš odmítá podpis spolupráce s StB, nedostavil se na poslední líčení u Okresního soudu v Bratislavě předminulý týden. Nová zjištění týdeníku Euro označuje za nesmysly.

Fotogalerie: - Babišova kampaň odstartována

Na parkovišti na Senovážném náměstí byla zahájena ...
Původní místo oznámení mělo být na parkovišti neda...
Představeni byli jednotliví krajští lídři i volebn...
Propagační slogan hnutí ANO
Věra Jourová
Martin Stropnický

„Nejsem si vědom toho, že bych nějakého člověka tohoto jména někdy potkal či znal. Nejsem si vědom, že bych na osobu tohoto jména byl někdy někým tázán. Rovněž důrazně odmítám, že bych komukoli o osobě jménem Alexej Novák poskytoval jakékoli informace,“ brání se miliardář.

Babiš se měl podílet na akci Oko, která sledovala Nováka

Nový důkaz bratislavskému soudu předložil právní zástupce Ústavu paměti národa. Z něj vyplývá, že byl Babiš aktivní v rámci akce Oko, která se zaměřila na Alexeje Nováka a jeho aktivity v Plastimpexu.

Původně šlo u Babiše o kategorii spolupráce, o které nemusel mít ponětí. Později ho ovšem StB vedla jako tajného spolupracovníka, k čemuž byl potřeba podpis dotyčného. Podle Babiše ho StB skutečně kontaktovala v roce 1980 a vyslýchala ho v záležitosti dovozu syrských fosfátů. Vztah podnikatele se Stání bezpečností se proměnil 11. listopadu 1982, tvrdí E15.cz. Babiš se tehdy měl setkat s kapitánem Rastislavem Mátrayem a poručíkem Júliusem Šumanem jako zástupce obchodu Petrimex. Tehdy měl podepsat spolupráci.

ÚPN má k dispozici dokumenty o Babišovi

„Protože v této době probíhá soudní spor spojený s kauzou Babiš, nebudeme se k této záležitosti vyjadřovat. Chci vás ale ubezpečit, že v archivu ÚPN jsou vám k dispozici dokumenty, které vám budou poskytnuty ve smyslu platných zákonů,“ řekl podle serveru E15.cz předseda slovenského ústavu Ondrej Krajňák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…