Nové plány: Další české tanky pro Ukrajinu a zřízení centra pro opravy její těžké techniky

22.04.2023 7:23

Ukrajina už dostala 37 tanků modernizovaných v České republice. Projekt, v němž by Ukrajina měla dostat devět desítek tanků, platí Spojené státy a Nizozemsko. Ministerstvo obrany nyní navrhuje, aby do něj byly zařazeny další desítky tanků. Ministerstvo obrany to uvedlo na svém webu www.army.cz v souvislosti s pátečním jednáním tzv. kontaktní obranné skupiny na americké letecké základně Ramstein v Německu. Úřad dodal, že Česko je také připraveno jednat o zřízení centra pro údržbu a opravy ukrajinské těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností.

Nové plány: Další české tanky pro Ukrajinu a zřízení centra pro opravy její těžké techniky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinská SPZ, ilustrační foto

V Ramsteinu dnes jednali zástupci pěti desítek států, které vojensky podporují Ukrajinu. Schůzku hostil americký ministr obrany Lloyd Austin, ČR zastupoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Austin po jednání uvedl, že pro Ukrajinu je hlavní protivzdušná obrana. Podle ministerstva obrany se spojenci shodli v tom, že musí zrychlit tempo pomoci.

"V ČR kombinujeme maximum darů ze zásob Armády ČR, nákupy z vládních fondů, crowdfunding a komerční dodávky," uvedl k české pomoci Blažkovec. Prioritou Prahy podle něj zůstává bezodkladně reagovat na naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

Anketa

Získají Ukrajinci někdy zpět Krym?

hlasovalo: 30025 lidí
Ministerstvo uvedlo, že se Česko nyní při pomoci Ukrajině zaměřuje především na bojové vozidlo pěchoty BMP-2, které bylo v Československu vyráběno na základě sovětské licence pod názvem BVP-2, dále na tanky, munici velké ráže, elektronický boj a ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance - zpravodajství, sledování, průzkum) a protivzdušnou obranu.

Spojené státy s Nizozemskem společně platí renovaci 90 tanků T-72, které pochází ze zásob českého obranného průmyslu, stroje se opravují v Česku. Podle ministerstva jich bylo Ukrajině předáno 37 kusů. "Navrhujeme přidat do výrobního tempa desítky dalších, pokud budou mít partneři zájem tento projekt financovat," uvedl ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.

"Nadto je ČR připravena jednat o zřízení centra pro údržbu, opravy a generální opravy těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností," uvedlo ministerstvo.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Po 30 ti letech jsou z Havlovy politiky,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseArnold Rimmer , 22.04.2023 11:22:22
kdy se zasazoval o zrušení zbrojní výroby pod trapným pseudo hesle Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, trosky :-). Venca Chrchla podcenil české fašisty. Možná bylo lepší přijít s heslem Zadarmo ani kuře nehrabe nebo Urvi co můžeš. Mi se nejvíc líbí S chamtivostí nejdál dojdeš a nebo Na válce se vydělá nejvíc!

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…