Novela zákona má ulehčit vězňům cestu na svobodu. Vládě nevoní

11.02.2012 9:49

Vláda asi bude mít připomínky k poslanecké předloze, jejímž cílem je podle předkladatelů snížit přeplněnost věznic. Například vězňům by se podle novely trestního zákona zkrátila z roku na šest měsíců lhůta, po jejímž uplynutí mohou znovu žádat o podmíněné propuštění na svobodu. Kabinet posoudí návrh ve středu.

Novela zákona má ulehčit vězňům cestu na svobodu. Vládě nevoní
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác
reklama

Žádost o podmíněné propuštění může podat také státní zástupce a ředitel věznice. Kabinet bude mít podle návrhu stanoviska připomínku k posílení postavení ředitelů. Soud by podle novely nevyhověl jeho návrhu jen v případě, pokud by bylo zjevné, že by vězen po propuštění na svobodu nevedl řádný život. Podle návrhu stanoviska by to mohlo vést k situacím, kdy soud bude stanoviskem ředitele věznice vázán.

Soudy nyní přihlížejí při rozhodování o podmíněném propuštění ze zákona například k tomu, zda odsouzený nastoupil k výkonu trestu včas a zda odčinil škodu, kterou trestným činem způsobil. Podle novely by se ustanovení nově vztahovalo jen na zločiny, nikoli na přečiny. Vláda zřejmě namítne, že to může mít dopad na oběti pachatelů přečinů; pachatelé nebudou motivováni skutek odčinit.

Ven by mohli dříve spíše drobní kriminálníci

"Základním cílem navrhované právní úpravy je zrychlení a zefektivnění procesu podmíněného propuštění, zejména v případech pachatelů drobné kriminality," píšou v důvodové zprávě Pavel Staněk (ODS), Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) a Jana Suchá (VV). Současný stav, kdy jsou věznice přeplněny lidmi odsouzenými za přečiny, je podle nich nepřijatelný.

Kapacita věznic v Česku je dlouhodobě překročena v průměru o více než desetinu. Existují i věznice přeplněné o více než 30 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

8:13 Nebezpečný útok! Halík vypustil text, kterým vyděsil Petra Žantovského. Jde o ČT a také Milion chvilek

TÝDEN V MÉDIÍCH Kde bere člověk, který se nazývá teologem, odbornou kompetenci k tomu posuzovat komp…