Novinář: Duo Zeman-Babiš chce kauzu OKD využít ke kriminalizaci Sobotky

11.08.2016 23:15

O situaci okolo firmy OKD diskutovali ve čtvrtečních Událostech, komentářích poslanci Ivan Pilný (ANO) a František Laudát (TOP 09) a novináři Zuzana Kubátová z Mladé fronty Dnes a Bohuslav Pečinka z Reflexu.

Novinář: Duo Zeman-Babiš chce kauzu OKD využít ke kriminalizaci Sobotky
Foto: OKD
Popisek: OKD

Podle Pilného v této situaci neexistuje žádné dobré řešení.

František Laudát varoval, že příklady ze zahraničí v podobných případech ukazují, že budou vypadávat další kostlivci ze skříně a částka, kterou stát bude OKD stát, bude ještě větší, než se nyní uvádí.

Pilný řekl, že když by se firma poslala do konkurzu, daňové poplatníky by to stálo ještě víc, než se plánuje nyní. A v současnosti poskytované peníze nejsou poslední, které OKD bude daňové poplatníky ještě stát.

Laudát se obává, že současná vláda bude do OKD nasypávat další peníze až do parlamentních voleb.

Také do sociální sítě by se musely nasypat peníze

Laudát by místo nasypávání peněz do OKD rozšířil sociální síť.

Pilný na to reagoval v tom smyslu, že záchytná sociální síť také stojí nějaké peníze.

Na otázku, proč neprosadilo ANO svůj názor na řešení krize okolo OKD Pilný vysvětlil, že ministři za ANO bývají při hlasování na vládě pravidelně přehlasováváni.

Pilný upozornil, že pokud reorganizace nebude probíhat podle plánu, nebude ministr financí ochoten uvolňovat potřebné peníze.

Ze záznamu pak ministr průmyslu Jan Mládek prohlásil, že do čtyř měsíců musí soud potvrdit finanční plán reorganizace, jinak nastane konkurz.

Hornictví v Evropě končí

Podle Kubátové se reorganizace také nemusí povést. Jde o to, aby se nemusely všechny čtyři doly uzavírat naráz. To by si vyžádalo nemalé náklady. Proto všichni chtějí, aby se v těžbě pokračovalo. Hornictví se v regionu udrží jen maximálně šest sedm let, více ne. Jde o to, aby se tento proces udělal za co nejmenších nákladů. Hornictví v Evropě prostě končí.

Na pozadí OKD se odehrávají politické bitvy

Bohumil Pečinka z Reflexu upozornil, že před dalšími volbami všichni sázejí na kartu Moravskoslezského kraje, kde má ČSSD velmi slabou pozici. Na pozadí OKD se prý odehrávají politické bitvy. ANO hraje roli opozičníka i když je v koalici.

Kubátová upozornila, že bychom měli hlídat to, na co těch 700 milionů půjde. „Aby se neplatily zbytečné peníze kvůli politickým úlitbám.“

Podle Pečinky jde o OKD až ve druhé řadě. Udělala se fronta Zeman–Babiš, aby se oslabila pozice Sobotky.

Podstatná je věc, že jak Babiš, tak Zeman si myslí, že nejslabším článkem Sobotky je privatizace OKD.

Politici v minulosti poznali jednu věc, že úspěšné je kriminalizovat svého oponenta. Duo Babiš–Zeman se prý bude snažit kriminalizovat premiéra. O OKD jde až ve druhé řadě.

Bakala z OKD vytáhl sto miliard

Podle Kubátové Bakala doly koupil poté, co byly zprivatizovány za velmi nestandardních podmínek. Jeho role – doly výhodně koupil, moudře je rozdělil na řadu aktiv, které bylo možné prodat, část zisku měl z podnikání, část peněz dostal z toho, že si půjčil na dluhopisy, které nemá kdo zaplatit, pak z toho vycouval a teď říká, že s tím nemá nic společného. Pokud se nepřijde na nějaké nezákonné operace, tak je to legální cesta, jak se chová soukromý investor k majetku. Bakala všemi těmito způsoby tak prý vytáhl ze společnosti až sto miliard korun.

Pečinka poukázal na to, že řada médií dlouho oslavovala Bakalu jako byznysmena s lidskou tváří. Když byl Zeman předsedou ČSSD, tak Bakala sponzoroval i ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

11:04 VIDEO Zku*vysyne! Putinova děvko! Klaus ml. cílem drsného útoku na Národní třídě

Na Národní třídě to jako tradičně žije. A někteří lidé pociťují, jak si jiné skupiny představují svo…