Novinářka Šafaříková napsala do zahraničí o Zemanovi. Měl se dopustit všech těchto ohavností

17.02.2015 9:10

Česká novinářka Kateřina Šafaříková ve svém textu publikovaném na euobserver.com tvrdí, že Česká republika se řadí mezi členské státy EU, které sympatizují s Ruskem. Své tvrzení dokládá několika příklady, které prý napovídají o proruských postojích prezidenta Miloše Zemana.

Novinářka Šafaříková napsala do zahraničí o Zemanovi. Měl se dopustit všech těchto ohavností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další obdoba Hovorů z Lán s prezidentem Milošem Zemanem.Tentokráte živým vysíláním na internetových stránkách Blesku
reklama

Šafaříková konstatuje, že jednotný postoj Evropské unie vůči Rusku má své povážlivé trhliny. Zejména prý kvůli vládám na Kypru, Slovensku, v Rakousku a Řecku. „K těmto zmíněným zemím však lze nyní přidat i Českou republiku,“ píše Šafaříková. Podle české novinářky se najde spousta příkladů, kdy přímo zvolený prezident Miloš Zeman vyjadřoval své sympatie vůči Rusku. „Zeman zlehčoval konflikt na Ukrajině a označil jej jen za chřipku, která přejde. Ekonomické sankce proti Rusku označil za neefektivní a hloupé. Tato slova pronesl na ostrově Rhodos, kam byl jako jediná hlava členského státu EU pozván na fórum Dialog civilizací krátce po anexi Krymu,“ popisuje Šafaříková.

„Toto fórum pořádal bývalý důstojník KGB a šéf ruských železnic Vladimir Jakunin, který přitom již tehdy figuroval na černé listině Spojených států. Zeman tehdy nazval Jakunina svým dlouholetým přítelem a k nevoli české vlády byl Jakunin rovněž přítomen na Pražském hradě, kde se minulý měsíc konala mezinárodní konference o holocaustu,“ uvádí Šafaříková a připomíná, že tam byl spatřen v družném hovoru se šéfem ruské společnosti Lukoil v České republice a prezidentovým poradcem Martinem Nejedlým. „Miloš Zeman navíc před několika týdny po vzoru Moskvy prohlásil, že Ukrajina je semeništěm neonacistů,“ podotýká česká novinářka.

celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

Šafaříkové seznam domnělých či skutečných hříchů českého prezidenta, jež jej usvědčují ze spolčení s Ruskem, ještě nekončí. „Zeman také odkazoval na video natočené 1. ledna v Kyjevě, kde údajně měli účastníci vzpomínkového pochodu u příležitosti výročí úmrtí ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery provolávat smrt Polákům, Židům a komunistům,“ píše Šafaříková a dodává, že český velvyslanec v Kyjevě tehdy připustil, že prezidentova slova nemůže potvrdit. „Navíc i prezidentův mluvčí odmítl udat zdroj, ze kterého Zeman čerpal,“ podivuje se česká novinářka.

Podle Šafaříkové v oblasti zahraniční politiky dochází mezi prezidentem a vládou ke značnému nesouladu. „Česká vláda se na události na Ukrajině dívá jiným pohledem. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek patří od samého počátku k velkým kritikům Ruska a premiér Bohuslav Sobotka doposud veřejně schvaloval sankce, byť s počátečním váháním v důsledku tlaku ze strany podnikatelů,“ vysvětluje Šafaříková. Ta tvrdí, že Zemanovy názory na ukrajinský konflikt nenachází podporu ani u veřejnosti. „Výzkum veřejného mínění CVVM nedávno prozradil, že více než 75 % Čechů obviňuje z vyvolání krize na Ukrajině Rusko,“ informuje Šafaříková.

„Český prezident si může říkat, co se mu zlíbí, protože se nemusí zodpovídat koaličním partnerům či parlamentu. Vláda se sice snaží jeho výroky bagatelizovat, ale má čím dál tím větší obavy, jak jsou přijímány partnery ve zbytku EU a NATO. Prostor pro manévrování má omezený i premiér Sobotka. Zeman má totiž dle Ústavy značné pravomoci, protože podepisuje parlamentem schválené zákony a jmenuje premiéra. Navíc má prezident velký vliv na dění uvnitř ČSSD, jejímž je Sobotka předsedou. Předsednictvo přijalo rezoluci, ve které vládnoucí strana v ČR vyloučila možnost dodání zbraní na Ukrajinu,“ zmiňuje Šafaříková. Příčina tohoto nečekaného rozhodnutí je dle jejího názoru zřejmá. „V březnu se bude konat sjezd strany a premiér i ministr zahraničí, kteří jsou považováni za příliš proamerické, si potřebují zajistit pokračování ve svých funkcích,“ zdůvodňuje Šafaříková.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

21:24 Boj s nemocnými. Agresivní pacienti. Babiš odhalil, co se děje v nemocnicích. A vy, chřipečkáři...

„Já vím, že mi píšete, kdy půjdou děti do školy, jak to bude na horách a další věci. Ale teď musíme …