Novinky o sestřelení letadla nad Ukrajinou: Vše musely skvěle vidět dva americké satelity

02.06.2015 21:24

Jan Novikov, šéf zbrojařského koncernu PVO, v úterý prohlásil, že nad územím katastrofy malajsijského boeingu u Doněcku 17. července 2014 byly dva americké satelity.

Novinky o sestřelení letadla nad Ukrajinou: Vše musely skvěle vidět dva americké satelity
Foto: repro Fox news, tan
Popisek: Hořící trosky letounu Boeing 777 kamerou Fox News
reklama

„Podle informací ruského ministerstva obrany byly v oblasti dvě americké družice opto-elektronické rozvědky, schopné sledovat start a dráhu raket všech typů,“ citovala Novikova slova agentura Interfax.

Podle něj navíc experti zbrojního koncernu, který vyrobil raketový komplex Buk-M1, odmítli, že by raketa Buk-M1 byla vypálena z oblasti obce Sněžná. Prý tomu neodpovídá dopad střepin do trupu letadla a právě jejich úhel dopadu určuje oblast okolo Zaroščinskoje (oblast Sněžné byla pod kontrolou separatistů a oblast Zaroščinskoje byla zase pod kontrolou ukrajinské armády – pozn. red.). „Z povahy otvorů ve fragmentech trupu letadla, na základě komplexní analýzy škod se dospělo k závěru, že v tomto případě byly použity typy raket  9M38M nebo 9M38M1 s hlavicí typu 9M314, 9M314M1,“ sdělil expert koncernu Malyševský.

Podle zástupců firmy byla výroba raket pro Buk-M1 do roku 1999 zastavena a od roku 2002 už nebyla ani nikomu dodávána. Ukrajina prý navíc měla v roce 2005 asi 1 000 raket 9M38M1 pro komplex Buk. Experti koncernu zároveň objektivně konstatovali, že nemohou potvrdit, komu odpálená raketa patřila.

Sestřelený Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines budí vášně téměř rok. Navzdory všem možným analýzám jsou stále jen domněnky o tom, kdo letadlo vlastně sestřelil. Boeing havaroval na cestě z Amsterdamu do malajsijského Kuala Lumpur. Všech 298 lidí na palubě zemřelo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…