Novinky z Afghánistánu. USA se prý blíží dohodě s Talibánem

6. 8. 2019 19:12

Americká televize CBS hlásí, že došlo k výraznému posunu v jednáních mezi afghánským Tálibánem a představiteli Spojených států. Válka v Afghánistánu trvá už 18 let a značnou část této doby považovala západní koalice vedená Američany bojovníky Tálibánu za teroristy, s nimiž se nevyjednává. Ale doba se změnila.

Novinky z Afghánistánu. USA se prý blíží dohodě s Talibánem
Foto: Archiv PB
Popisek: Zajatci
reklama

V jednáních mezi USA a Tálibánem bylo dosaženo „vynikajícího pokroku“, hlásí CBS News. Debata se na jedné straně vede o stažení Američanů z Afghánistánu, a na straně druhé o zárukách, že stoupenci Tálibánu nebudou udržovat vazby s jinými radikálními skupinami. Detaily chystané dohody však obě strany tají. Američané tvrdí, že je třeba pečlivě probrat i podrobnosti, než bude možné něco zveřejnit.

Americké síly v Afghánistánu čítají v tuto chvíli asi 14 tisíc žen a mužů. Jejich vojenské operace formálně skončilly v roce 2014. Dnes zahraniční vojáci poskytují výcvik členům bezpečnostních složek centrální vlády v hlavním městě Kábulu.

Jednání probíhají v Kataru, kde mimo jiné žije i český marketingový expert Martin Jaroš.

Není bez zajímavosti, že Tálibánci odmítají jednat s mezinárodně uznávanou afghánskou vládou. Členy kabinetu považují toliko za loutky Washingtonu. Členové Tálibánu dnes fakticky ovládají polovinu země a jsou nejsilnější od doby vypuknutí války.

V září mají proběhnout prezidentské volby, ale členové Tálibánu své spoluobčany varovali, aby se jich nezúčastňovali, protože místa s velkou koncentrací lidí se v budoucnu mohou stát terčem útoku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …