Novinky ze Saúdské Arábie, lídra OSN přes lidská práva: Ženy nesmějí do kaváren Starbucks

03.02.2016 22:37

Saúdská Arábie nedávno učinila vstřícný krok a poprvé za svou historii dovolila ženám volit a být voleny. Jenže odněkud tuto svobodu Saúdové vzít museli, a tudíž nyní mají ženy zákaz vstupu do kaváren Starbucks. Informuje Tribune.com.

Novinky ze Saúdské Arábie, lídra OSN přes lidská práva: Ženy nesmějí do kaváren Starbucks
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Teplický park je i v podvečer plný arabských hostů.

Na sociální síti Twitter se strhla hotová pohroma. Saúdská Arábie totiž zakázala ženám navštěvovat kavárnu Starbucks ve svém hlavním městě Rijádu a ty se to dozvěděly z cedule visící na dveřích jejich oblíbeného podniku.

„Prosíme dámy, aby nevstupovaly, pošlete pouze svého řidiče. Děkujeme.“ Tak zní anglicky psaný nápis na dveřích amerického kavárenského řetězce v hlavním městě království. Dostal se tam na popud Komise pro propagaci ctností a prevenci neřesti, nejvlivnější zákonodárné saúdskoarabské instituce.

Ta totiž zjistila, že dříve existující zeď, dělící provozovnu na část pro ženy a část pro muže, zmizela. Což je v rozporu s jejími nařízeními.

Celý text zde.

Management podniku na výtky saúdských úřadů reagoval vysvětlením, že zeď, kterou mnohokráte postavili, mnohokrát spadla z důvodu pravidelných návalů zákazníků. „Starbucks v Saúdské Arábii jedná v souladu s místními zvyky tím, že poskytuje oddělené vstupy pro rodiny, stejně tak pro nezadané jedince. Všechny naše provozovny poskytují stejné pohodlí, servis, menu a sezení pro muže, ženy i rodiny,“ stálo v prohlášení řetězce.

Na Twitteru se mezitím strhla smršť kritiky vůči režimu. Mnozí lidé celou kauzu označovali za návrat do středověku, zatímco jiní apelovali na společnost Starbucks, aby zastavila diskriminaci žen v Saúdské Arábii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…