Noviny: Bělobrádku a Gazdíku, zatím nemáte 10 procent. Moc šancí nemáte

06.02.2017 8:01

Budou lidovci Pavla Bělobrádka a Starostové a nezávislí Petra Gazdíka riskovat? Před nadcházejícími sněmovními volbami totiž lidovci oznámili, že by se o vstup do Poslanecké sněmovny chtěli poprat společně. O kroku píší Lidové noviny a MF Dnes.

Noviny: Bělobrádku a Gazdíku, zatím nemáte 10 procent. Moc šancí nemáte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík
reklama

„Kdo se bojí, nesmí do lesa,“ tvrdí Bělobrádek. Podle něj chce strana hrát první ligu, ne okresní přebor. V případě, že obě uskupení budou skutečně kandidovat společně, potřebují pro vstup do Poslanecké sněmovny deset procent. Pro koalice totiž platí dvojnásobný limit než pro jednotlivé strany. 

Starostové budou o lidoveckém návrhu teprve jednat. Petr Gazdík je však předběžně pro. Sice vnímá, že jde o odvážné spojení, zároveň si však na 10 procent voličů věří. Prozatím však průzkumy ukazují v součtu něco málo přes sedm procent. Lidovci disponují pětiprocentní podporou a Starostové dvouprocentní.

Sociolog Jan Herzmann nicméně vnímá uskupení jako zajímavé. „Hodně českých voličů má ale rádo strany, které na sebe neútočí a nehádají se,“ uvedl. Sice prý spojením o pár voličů přijde, zároveň by však mohlo přilákat nerozhodnuté voliče ODS, ANO a TOP 09. 

A kdo by mohl být lídrem uskupení? Podle Lidových novin se očekává, že celostátní jedničkou bude lidovecký šéf. „V tom neustoupí,“ myslí si také jeden ze zdrojů novin, že se Bělobrádek o tuto pozici popere. Starostové a nezávislí zase podle všeho nabízejí do spojenectví kromě svých kandidátů i třináct menších regionálních uskupení. 

„Sázka na to, že vytvoří hlavní alternativu vůči dvojbloku ČSSD/ANO, je velmi nejistá. Jednak naštvanost na dominantní síly není ještě kritická, jednak je nová koalice dost ‚amébní‘. Je dost možné, že volič unavený levicovým populismem vezme na milost vyhraněnou ODS spíše než Starosty, kteří jsou názorově flexibilní zhruba jako ANO Andreje Babiše,“ konstatuje pak v komentáři Petr Kamberský z Lidových novin.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …