Noviny: Přednost před sochou Havla dostanou v Praze památníky připomínající konec války

23.03.2015 13:53

Socha Václava Havla by měla být slavnostně odhalena v pražském Petřínském parku letošního 17. listopadu. Ještě předtím ale vznikne v hlavním městě řada jiných soch a památníků, a to v souvislosti s oslavami 70. výročí konce druhé světové války. Píšou o tom dnešní Lidové noviny.

Noviny: Přednost před sochou Havla dostanou v Praze památníky připomínající konec války
Foto: Hans Štembera
Popisek: V budově Akademie věd proběhla vernisáž výstavy Sochařský portrét Václava Havla

List to zjistil v rámci ankety, kterou uspořádal mezi jednotlivými pražskými městskými částmi. Například na Praze 6 bude v květnu odhalena pamětní deska, která je věnována hrdinovi prvního a druhého odboje, plukovníku Karlu Lukasovi, který na Praze 6 bydlel. Rovněž v květnu má být odhalena pamětní deska, která bude umístěna na budově nemocnice na Karlově náměstí, která byla zasažena při kobercovém náletu amerických bombardérů na Prahu 14. února 1945. Měla by připomenout více než 700 obětí tohoto leteckého bombardování.

Havlovu sochu chce na Petříně umístit Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla. Na výrobě díla v bronzové podobě se již pracuje. V dubnu chce spolek dokončit projekt umístění a začít jednat s úřady. „Sochu by pak rádi v Petřínském parku odhalili 17. listopadu k výročí sametové revoluce,“ píše list.

Uctít památku prvního porevolučního prezidenta plánuje také radnice Prahy 6, kde Václav Havel léta žil. Podle deníku chce městská část instalovat příští rok pamětní desku na dům v Dělostřelecké ulici, v němž Havel bydlel, k jeho dvojitému kulatému výročí. V roce 2016 totiž uběhne 80 let od prezidentova narození a 5 let od jeho úmrtí.

Šestý pražský obvod se ale domnívá, že uctění Havlovy památky osazením pouhé pamětní desky nebude dostatečné, a tak prý budou zváženy další formy a možnosti. Proto bude tamní radnice celou záležitost znovu projednávat.


 


 


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

10:15 „Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a nazn…