Noviny popisují, jak exministr dopravy Žák jel zadarmo první třídou v pendolinu. Komentátor ho označil za ubožáka

28.11.2014 9:02

Bývalý ministr dopravy v prezidentské Rusnokově vládě Zdeněk Žák je šampionem v cestování na státní útraty. Tak exministra označují páteční Lidové noviny, které na své titulní straně podrobně rozebírají jeho nejnovější údajný úlet, kdy se měl ve čtvrtek ve vlaku pendolino na trase Ostrava - Praha prokazovat neplatným průkazem. Sám Žák to popírá s tím, že měl platnou jízdenku. Její kopii ale listu neposkytl.

Noviny popisují, jak exministr dopravy Žák jel zadarmo první třídou v pendolinu. Komentátor ho označil za ubožáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák ve studiu OVM
reklama

Žák, který je v současné době poradcem prezidenta Miloše Zemana, měl podle deníku cestovat ve vlaku SuperCity Pendolino z Ostravy do Prahy, a to dokonce první třídou. „Když ho průvodčí požádal o předložení jízdenky, ukázal mu Žák svůj průkaz státního kontrolora,“ napsal list.

Připomíná, že v letech 2003 až 2006 se exministr dopravy skutečně mohl ohánět průkazkou, protože působil jako generální inspektor Drážní inspekce. Že se Žák ve vlaku prokazoval průkazem inspektora, potvrdil listu i sám mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. „Byl jsem informován, že ve vlaku jede pan Žák s neplatným oprávněním státního dozoru,“ uvedl s tím, že v omezeném čase se to nepodařilo ověřit, protože vlakový personál nemá pravomoc v takovém případě cestujícího zadržet.

Podle pracovníka drah Žák opravdu jízdenku neměl

Sám Žák odmítá, že by se ve vlaku prokazoval průkazkou. Nicméně žádost listu, aby mu zaslal kopii jízdenky, odmítl. Deník ale oslovil přímo pracovníka, který měl exministra ve vlaku kontrolovat, ovšem prý z obav, že by se mu Žákovi sympatizanti chtěli mstít, nechtěl zveřejnit své jméno: „Jízdenku neměl, předložil mi průkaz kontrolora,“ řekl listu.

Žák letěl na státní útraty i do Velké Británie, i když ho nikdo nezval

Ten připomíná, že Žák se cestováním na účet státu proslavil už několikrát. Naposledy, když se nečekaně a prý za úžasu ostatních zúčastněných objevil na palubě leteckého speciálu mířícího do Velké Británie u příležitosti 25. výročí pádu komunismu. Nikdo prý netušil, kdo Žáka pozval, ten se pak účastnil oficiálního programu delegace.

Ještě dřív vyšlo najevo, že Žák i po svém odchodu z ministerského postu využíval vládní limuzínu. Za tři měsíce prý najezdil 25 tisíc kilometrů.

Souhlasíme s takovými ubožáky na místech, která by měla obsazovat elita národa?

Tématu se na titulní straně ve Sloupku LN věnuje i komentátor listu Martin Zvěřina. Domnívá se, že v normální společnosti by takový jedinec, jakým je exministr Žák, mohl pomýšlet na politickou kariéru leda ve snu. „U nás patrně zůstane poradcem prezidenta a dál bude dělat ostudu, a to nejen sobě,“ povzdechl si Zvěřina.

Podle něj nelze očekávat, že by politici mohli prezidenta kvůli jeho poradci nějak popotahovat. „Na ústavní žalobu je to legrační prkotina,“ přiznává. Ovšem na druhé straně to podle Zvěřiny ukazuje, jaké typy lidí hlava státu vyhledává a kým se obklopuje. Lze prý nad celým incidentem mávnout rukou a říct, že šlo o ojedinělý exces. „Ale tím říkáme, že s podobnými ubožáky na místech, která by měla obsazovat elita národa, vlastně souhlasíme,“ uzavírá Zvěřina svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…