Noviny popisují osobnost Jansty, posledního z mocných lobbistů

23.01.2015 14:09

Pod titulkem „Poslední z mocných lobbistů“ popisuje páteční Mladá fronta Dnes osobnost vlivného advokáta Miroslava Jansty. Své síly prý v nadcházejícím období otestuje v boji o miliardy pro sport, neboť právě v tomto odvětví se Jansta angažuje.

Noviny popisují osobnost Jansty, posledního z mocných lobbistů
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Fotbal

Když Jansta slavil v březnu 2012 své padesátiny, před vchodem do historické budovy Českého muzea hudby na pražské Malé Straně, kde oslava probíhala, se střídaly luxusní limuzíny s profesionálními řidiči. Občas dovnitř vklouzla osoba s ochrankou. Jednou z nich byl i tehdejší prezident republiky Václav Klaus, píše list s tím, že mezi gratulanty nechyběly špičky politických stran, nejmocnější sportovní funkcionáři a tuzemští byznysmeni z první ligy. Jako příklady deník uvádí osoby jako Ivo Valenta, Ivan Zach, Antonín Charouz, Karel Komárek nebo Komárkův sok z bojů o Sazku Marek Dospiva.

Nikdy jsem nebyl přísavka na politikovi

Na rozdíl od jiných politických podnikatelů, jejichž hvězda už vyhasla, na Janstu prý rotace vládních koalic neměla výraznější vliv.

Sám Jansta prý o sobě mluví nerad jako o lobbistovi. „Nesrovnávejte mě s Janouškem a dalšími. Nikdy jsem nebyl přísavka na nějakého konkrétního politika,“ cituje deník Janstova slova. Nyní prý lobbuje za sport a za to, aby do něj šlo více peněz.

List připomíná, že Jansta se stal v lednu 2012 šéfem největší sportovní organizace ČSTV. Později to prý začalo skřípat mezi Janstou a Českým olympijským výborem, a jeho šéfem Jiřím Kejvalem. Jansta s Kejvalem se prý rozešli v otázce organizace sportu a rozdělování peněz. V osobní válku se prý rozhořel Janstův vztah s podnikatelem v PR Jiřím Bisem. Tomu má patřit několik nemovitostí v Peci pod Sněžkou, kde zároveň ČSTV, nyní Česká unie sportu, vlastní lyžařský areál.

Pochopil, že nejvíc peníze chybí regionálním klubům

Jansta se postupně přesunul na stranu regionálních jednot a klubů. „Pochopil, stejně jako před lety Hušák, že právě ony trpí největším nedostatkem peněz, protože při porcování dotací „shora“ k nim toho už moc nedoputuje,“ píše list s tím, že právě proto začal Jansta se šéfem Fotbalové asociace Miroslavem Peltou stavět na struktuře regionálního sportu.

List poukazuje na to, že konkurenční sportovní tábory nyní čekají týdny taktických půtek, protože na půdě Ministerstva školství vzniká novela zákona o sportu, která by měla definovat principy organizace sportu v Česku a také jeho financování.

Jansta je vztahový gigant

Podle deníku bude v přetahované o český sport Jansta potřebovat moc, jak získat peníze pro „hladové“ sportovce. Právě spokojenost stovek tisíc sportovců totiž rozhodne o vítězi. K vítězství má prý větší předpoklady Jansta. „Jansta je vztahový gigant. Nikdo jiný nedokáže spojovat tolik důležitých lidí jako on. Baví se s ním galerka stejně jako nejbohatší finančníci v zemi, to Roman Janoušek neuměl,“ cituje list nejmenovaného pražského lobbistu.

Má blízko k řadě politiků

Jansta má prý blízko k Jiřímu Paroubkovi, Stanislavu Grossovi, Janu Mládkovi či Miloši Zemanovi. Naopak premiér Sobotka prý nepatří k Janstovým fanouškům. Sobotka se prý opírá o dalšího vlivného advokáta Radka Pokorného, se kterým Jansta neměl vždy ideální vztahy.

Blízko má Jansta prý i k ministru školství Chládkovi. Vztahy Babiše a Jansty oba označují za standardní a neutrální, list ale poukazuje na to, že oba bydlí v Průhonicích jen několik stovek metrů od sebe.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami

17:44 Jenom stojí a čučí! Prezident Zeman drsně zametl s těmi, kteří mu chodí na náměstí s červenými kartami

Prezident republiky Miloš Zeman zavítal při své cestě Krajem Vysočina do Humpolce. V kraji bude na n…