Novopečený ministr Pecina naložil v televizi Sobotkovi: ČSSD pod ním trpí

27.06.2013 21:32

Pouhý zastírací manévr. Tak hodnotí budoucí ministr vnitra Martin Pecina skutečnost, že Miroslava Němcová zavolala prezidentu republiky Miloši Zemanovi informaci o podpoře Poslanecké sněmovny teprve hodinu před jmenováním nového premiéra. „Myslíte si, že se sněmovnou se lze dohodnout? Názory poslanců se mění každý den,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT24.

Novopečený ministr Pecina naložil v televizi Sobotkovi: ČSSD pod ním trpí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina

V souvislosti s rozhodnutím Zemana jmenovat premiéra Jiřího Rusnoka navzdory přání sněmovny se ozývají kritické hlasy, že se republika z parlamentního systému posouvá směrem k prezidentskému. „To je nesmyslné klišé,“ smetl je v Hyde parku Martin Pecina, který má mít v nové vládě na starosti vnitro. Prezident má podle něj moc jasně danou Ústavou, která mu umožňuje dva pokusy na jmenování premiéra. Zeman tak prý jen využil svou pravomoc. „Cesta vedoucí k předčasným volbám je právě jmenování úřednické vlády a bylo to to jediné správné řešení,“ dodal svůj názor.

Domnívá se však, že posílení role prezidenta po vzoru USA nebo Francie by bylo ku prospěchu země, ovšem za podmínky zpřesnění jeho pravomocí, konkrétně například vymezení lhůt, ve kterých jednotlivá rozhodnutí a kroky může provádět. „Ale nemyslím si, že bychom si na to lehko zvykali,“ podotkl Pecina.

Připomněl také, že rozhodnutí prezidenta se přece nemusí opírat o vůli sněmovny. „Topolánek vládl bez její podpory pět měsíců a nikomu to tenkrát nevadilo,“ zavzpomínal budoucí ministr vnitra.

Se stranou SPOZ velmi sympatizuji

„Budeme se snažit předložit takový vládní program, abychom tu většinu ve sněmovně nalezli,“ zadoufal. Pokud se nepodaří Rusnokově vládě podporu získat, bude prý na základě Ústavy vládnout tak dlouho, dokud prezident nejmenuje nového premiéra. Zároveň vláda v čele s Rusnokem bude podle Peciny apelovat na sněmovnu, aby se rozpustila, nenechala ji vládnout příliš dlouho a přišly předčasné volby.

O Pecinovi je známo, že letos opustil řady sociálních demokratů a jeho přízni se těší SPOZ. „Není žádným tajemstvím, že jsem sympatizant této strany,“ přiznal, ale jedním dechem dodal, že zatím mu nikdo nenavrhl, aby za tuto stranu kandidoval. Pokud by však taková nabídka přišla, velmi vážně by prý o ní uvažoval.

Ve funkci policejního prezidenta by měl zůstat Červíček

Na adresu sociálních demokratů také uvedl, že stranu rozhodně nechce žádným způsobem poškodit. „Mám v ní mnoho přátel, problémy si musí vyřešit sami,“ řekl a narážel tak na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který podle jeho názoru není jejím dobrým šéfem. „Strana pod ním trpí,“ nechal se slyšet.

Pecina se také vyjádřil k současnému stavu policie a zdůraznil, že nechystá žádné zásahy do její práce. „Ministerstvo vnitra by nemělo řídit Policii České republiky, to má dělat policejní prezident. A pan Červíček je bezpochyby profesionál,“ prohlásil. Odmítl tak rázně spekulace, které předvídají omezování policejního vyšetřování korupce v politických vodách.

Bývalý policejní prezident Petr Lessy byl před pár týdny zproštěn obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Pokud odvolací soud toto rozhodnutí potvrdí, je podle Peciny možné, že se v čele policie střetnou dva prezidenti. „Myslím si ale, že by měl zůstat ve funkci spíše pan Červíček,“ naznačil, na čí stranu by se v tomto případě přiklonil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…