Novopečený ministr Pecina naložil v televizi Sobotkovi: ČSSD pod ním trpí

27.06.2013 21:32 | Zprávy
autor: nem

Pouhý zastírací manévr. Tak hodnotí budoucí ministr vnitra Martin Pecina skutečnost, že Miroslava Němcová zavolala prezidentu republiky Miloši Zemanovi informaci o podpoře Poslanecké sněmovny teprve hodinu před jmenováním nového premiéra. „Myslíte si, že se sněmovnou se lze dohodnout? Názory poslanců se mění každý den,“ uvedl v pořadu Hyde park na ČT24.

Novopečený ministr Pecina naložil v televizi Sobotkovi: ČSSD pod ním trpí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Pecina

V souvislosti s rozhodnutím Zemana jmenovat premiéra Jiřího Rusnoka navzdory přání sněmovny se ozývají kritické hlasy, že se republika z parlamentního systému posouvá směrem k prezidentskému. „To je nesmyslné klišé,“ smetl je v Hyde parku Martin Pecina, který má mít v nové vládě na starosti vnitro. Prezident má podle něj moc jasně danou Ústavou, která mu umožňuje dva pokusy na jmenování premiéra. Zeman tak prý jen využil svou pravomoc. „Cesta vedoucí k předčasným volbám je právě jmenování úřednické vlády a bylo to to jediné správné řešení,“ dodal svůj názor.

Domnívá se však, že posílení role prezidenta po vzoru USA nebo Francie by bylo ku prospěchu země, ovšem za podmínky zpřesnění jeho pravomocí, konkrétně například vymezení lhůt, ve kterých jednotlivá rozhodnutí a kroky může provádět. „Ale nemyslím si, že bychom si na to lehko zvykali,“ podotkl Pecina.

Připomněl také, že rozhodnutí prezidenta se přece nemusí opírat o vůli sněmovny. „Topolánek vládl bez její podpory pět měsíců a nikomu to tenkrát nevadilo,“ zavzpomínal budoucí ministr vnitra.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…