Nový občanský zákoník? Senátoři ČSSD nepřišli do práce, posteskla si Benešová

29.01.2012 13:55

Od prvního ledna 2014 by měl vstoupit v platnost zcela nový občanský zákoník. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) tvrdí, že jde o naprosto přelomový okamžik v dějinách českého práva, který tato země nezažila možná i pět století. Sociální demokracie nový zákoník opakovaně kritizovala, ale nakonec ho její senátoři nevrátili k dalšímu projednání do dolní parlamentní komory. Proč? Někteří senátoři prý nedorazili do práce, takže ČSSD neměla dostatek hlasů.

Nový občanský zákoník? Senátoři ČSSD nepřišli do práce, posteskla si Benešová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová

Nový občanský zákoník se připravoval přibližně od roku 2000, sluší se říci, že Česká republika je jednou z mála postkomunistických zemí, která se dodnes řídí normami přijatými v časech autoritářského komunistického režimu. Podle Pospíšila je načase to změnit. Prohlásil to v pořadu Otázky Václava Moravce České televize. Mluvčí stínové vlády ČSSD pro boj s korupcí Marie Benešová mu však oponovala, že by bylo lepší přijímat postupně jednotlivé dílčí novely, než celý nový zákoník.

Senátoři fakticky se zákonem souhlasí

Benešová v pořadu opakovaně prohlásila, že ČSSD má k novému občanskému zákoníku výhrady. Za zmínku ovšem stojí, že její senátoři se k novému zákoníku nijak záporně nevyjadřovali a nechali ho horní komorou v klidu projít. ČSSD má přitom v horní parlamentní komoře většinu, takže mohla prosadit např. vrácení zákoníku zpět do sněmovny.

„Je smutné, že někteří naši senátoři nepřišli na jednání a ČSSD se nepodařilo prosadit např. odložení platnosti nového občanského zákoníku. Nový občanský zákoník by přitom měl platit od prvního ledna 2014 a budeme se muset připravit na změny, které přináší,“ prohlásila Benešová.

Příliš velká změna?

Ministr Pospíšil naproti tomu vyjádřil naději, že ti senátoři, kteří nepřišli na jednání Senátu, fakticky se zákonem souhlasí, pouze to nechtěli dát najevo při hlasování v horní parlamentní komoře. Přijetí nového zákoníku je přitom podle šéfa resortu spravedlnosti nezbytné, protože český občan má v některých oblastech menší práva, než občané jiných států.

„Český občan má objektivně horší právní podmínky, než občané okolních států. Já jsem od sociální demokracie neslyšel žádný argument proti tomuto zákoníku. Přitom žádný pozměňující návrh či jiné připomínky nepředložili,“ argumentoval ministr.

Benešová sice oponovala, že ČSSD dávala k připravovanému občanskému zákoníku řadu námitek, ale skutečností je, že v pořadu žádná nezazněla. Představitelka ČSSD pouze poukázala na to, že v západních státech je obvyklé přijímat dílčí úpravy zákonů a nikoli zcela nové obsáhlé normy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

17:28 Okamura se ohradil proti pomluvám od Hrušínského, Láska se mu vysmál: Takto hájíte svobodu slova?

Senátor Václav Láska (SEN21) se podivuje nad jednáním předsedy SPD Tomia Okamury, který podal předža…