Nový průzkum: Babiš v Praze převálcoval TOP 09

19.09.2014 10:10

Komunální volby v Praze by vyhrálo hnutí ANO s 20 procenty hlasů před TOP 09 se 14 procenty. Následují ČSSD a ODS, ukázal průzkum agentury STEM/MARK z počátku září. Razantní změnu ve vedení magistrátu, kterému nyní vládne TOP 09 s podporou ČSSD, chtějí tři čtvrtiny dotázaných. Říjnových voleb do obecních zastupitelstev se plánuje určitě zúčastnit skoro polovina Pražanů. O výsledcích dnes ČTK informoval Pavel Šimoník ze STEM/MARK.

Nový průzkum: Babiš v Praze převálcoval TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na pražském magistrátu pokračuje reorganizace

„Volební preference i názor na současné vedení radnice ukazují, že Pražané si přejí, a patrně i očekávají, po komunálních volbách zásadní obměnu ve vedení magistrátu," uvedli autoři průzkumu. Nerozhodnutých zůstává 22 procent z lidí, kteří nevylučují účast ve volbách. Komunální volby se budou v Česku konat 10. a 11. října.

Sociální demokracie by podle průzkumu v komunálních volbách v Praze získala devět procent a ODS osm procent hlasů. Trojkoalici zelených, lidovců a Starostů by volilo šest procent a Piráty pět procent lidí, kteří neodmítají jít k volbám.

Těsně pod hranicí volitelnosti by se čtyřmi procenty bylo politické hnutí Pro Prahu a také Úsvit a Svobodní, o procento méně by měla KSČM. U komunistické strany ale autoři průzkumu upozornili na tradičně menší ochotu respondentů přihlásit se k její volbě. „Za nezvratné považují své rozhodnutí (volit konkrétní stranu) častěji voliči KSČM a ČSSD," uvedla STEM/MARK.

V Praze se chystá k urnám téměř polovina voličů

Říjnových voleb se plánuje určitě zúčastnit 46 procent oprávněných voličů v Praze, k urnám půjdou spíše starší a vzdělanější občané. Číslo zhruba odpovídá 44procentní účasti v minulých volbách. O komunální dění se podle průzkumu zajímá 70 procent dotázaných.

Průzkum STEM/MARK provedla mezi 4. a 8. zářím, telefonicky a on-line se dotazovala 603 obyvatel Prahy starších 18 let. K volbám z nich neodmítalo jít 553. Pražané byli mezi respondenty zastoupeni reprezentativně podle pohlaví, věku, vzdělání a městských částí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Jan Veleba byl položen dotaz

České potraviny

Dobrý den, dnes jsem vyslechla v rádiu zprávu, že zemědělci v Oseku u Rokycan musí nechat ležet ladem 100 ha půdy. Copak není možné, aby spojili síly čeští zemědělci, výrobci potravin z českých surovin, ovocnáři, zelináři a český svaz spotřebních družstev a prodávali se české produkty v českých obch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

14:10 „Do vězení.“ Olympionik David Svoboda čelí drsné hrozbě

Slova bývalého moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobody o tom, že Rusko možná není …