Nový průzkum: Polovina podnikatelů má k evidenci tržeb nedůvěru

16. 6. 2015 10:26

Více než polovina podnikatelů a firem má k připravované elektronické evidenci tržeb i jakýmkoliv regulacím nedůvěru. Naopak jako potřebný označila projekt pětina dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory pro dnešní konferenci o elektronické evidenci tržeb. Do průzkumu se zapojilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR.

Nový průzkum: Polovina podnikatelů má k evidenci tržeb nedůvěru
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš na besedě s občany v Pardubicích
reklama

Zároveň téměř 45 procent podnikatelů požaduje, aby evidovat tržby začali všichni najednou. Pouze pětina je pro postupné zavádění evidence tržeb tak, jak jej navrhuje Ministerstvo financí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 000 podnikatelů. O dalším rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

V Chorvatsku se po zavedení evidence zvýšily tržby v pohostinství o 55 %

Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska. Tam se po zavedení evidence tržeb údajně v pohostinství zvýšily tržby o 55 procent a v maloobchodě o 28 procent. Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může český státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun.

Z průzkumu dále vyplývá, že například k jednorázové slevě 5000 Kč na pořízení a provoz odpovídajícího technického zařízení má výhrady naprosto většina podnikatelů, téměř 84 procent. Zároveň téměř polovina podnikatelů navíc požaduje výši daňové slevy za nedostatečnou.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Vláda si od zavedení evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky

Připojení k internetu, které bude potřeba k elektronické evidenci, má podle průzkumu Hospodářské komory 90 procent všech firem a podnikatelů, kteří jej také alespoň občas využívají k podnikání. Zároveň stejný počet respondentů odpověděl, že používá denně počítač.

Vláda schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb na počátku června. Kabinet si od toho slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty. Systém by měl být spuštěn podle dřívějšího vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) nejdříve v únoru 2016. Pravicová opozice normu kritizuje.

Chorvatská ekonomika v 1. čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 0,5 procenta a nejmladší člen Evropské unie (od roku 2013) se definitivně vymanil z recese, která trvala šest let. Od roku 2008 ekonomika země klesla o 13 procent.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …