Nový rozpočet sníží výdaje ministerstva práce o 4 miliardy

05.11.2012 15:37

Ministerstvo práce by mělo podle nového návrhu rozpočtu v příštím roce snížit své původně plánované výdaje zhruba o čtyři miliardy korun. O miliardu méně by mělo dát na podpory v nezaměstnanosti. Dotace na služby pro postižené, seniory a ohrožené děti by měly být proti předchozí variantě nižší skoro o čtvrtinu, tedy o 1,75 miliardy. Celkem 800 milionů se má seškrtat na dávky z nemocenského pojištění, půl miliardy pak na provoz a platy. Vyplývá to z nového návrhu rozpočtu, který má v pondělí projednat vláda. Informuje ČTK.

Nový rozpočet sníží výdaje ministerstva práce o 4 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Podle původního návrhu, který kabinet ze sněmovny kvůli chybějící dohodě na daňovém balíčku stáhl, mělo mít ministerstvo práce na dotace pro nestátní organizace 7,85 miliardy. Nová varianta počítá s částkou o 1,75 miliardy nižší, tedy bezmála o čtvrtinu. Provozovatelé sociálních služeb si přitom už několik let stěžují na nedostatek financí. Letos oznámili, že museli svou nabídku omezit a některá zařízení zavřít.

Nezaměstnanost by mohla klesnout. Neměla by narůstat částka na podporu

Do podpor v nezaměstnanosti by podle nového návrhu mělo místo původně plánovaných 11,3 miliardy putovat o miliardu méně. Stejně by tomu mělo být i v letech 2014 a 2015. Ministerstvo financí uvedlo, že i přes krácení by se výdaje proti letošku příští rok zvedly o 1,1 miliardy, tedy o 12 procent. Navíc by prý nezaměstnanost mohla v příštích letech začít klesat, takže se nečeká, že by suma na podpory měla narůstat.

Na dávky nemocenského pojištění, kam kromě nemocenské patří mateřská, vyrovnávací příspěvek v mateřství a ošetřovné, by se mělo vydat o 800 milionů méně. Původně to mělo být asi 21,44 miliardy. V systému nemocenského pojištění jsou přebytky.

MPSV bude šetřit i na platech a provozu

Každoročně by také mělo ministerstvo proti původně chystanému rozpočtu utratit o půl miliardy méně za provoz či platy. Resort podle návrhu v příštím roce čeká také propouštění. Zatímco v roce 2013 má mít maximálně 20.352 zaměstnanců, o rok později by jich mělo být 19.158. Příští rok by do platů mělo plynout 5,43 miliardy, v roce 2014 pak 5,06 miliardy. Průměrný plat by měl klesnout z 22.221 korun v roce 2013 na 22.028 korun v roce 2014. Ostatní platby by měly příští rok činit asi 95 milionů, o rok později pak 79,25 milionu.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

14:31 Klaus ml. trhal aktivisty na kusy. Chtějí nás zničit! Zazněl tvrdý vzkaz

Studenti Filozofické fakulty UK uspořádali noční okupační stávku. Rádi by přiměli společnost zintenz…