Nový vývoj kolem lithia: Přihlásil se slavný miliardář a dal peníze na stůl...

16.10.2017 11:51

Skupina Arca Capital koupila podíl ve společnosti European Metals Holdings, která plánuje prostřednictvím své dceřiné firmy Geomet těžbu lithia na Cínovci. Záměrem Arky je z pozice akcionáře dohlížet na realizaci celého projektu a zabránit neoprávněnému odvádění zisků a nestandardním finančním operacím, jako k tomu docházelo v OKD.

Nový vývoj kolem lithia: Přihlásil se slavný miliardář a dal peníze na stůl...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Finančník Pavol Krúpa

Pavol Krúpa, spolumajitel skupiny, považuje plán těžby lithia společností EMH za reálně proveditelný projekt. Společnosti, které jsou propojeny s tímto projektem, Cadence Minerals Plc a Bacanora Minerals Ltd, jsou firmy podnikající v oboru. Arca chce ze své pozice aktivistického investora zodpovědně dohlížet na management obou firem tak, aby zde nedocházelo k nestandardním finančním operacím a neoprávněným odvodům zisků do zahraničí na úkor českého státu. Svůj podíl plánuje Arca dále navyšovat. 

Skupina Arca Capital svou dlouhodobou intenzivní činností dokázala, že disponuje potřebným know-how ke kontrole standardního hospodaření firem. Nejen v případě kauzy OKD a Agrobanky skupina Arca přesně popsala, jakými způsoby byly tyto společnosti tunelovány, a uskutečnila všechny dostupné kroky k nápravě situace a k dosažení navrácení neoprávněně vyvedených miliard korun nazpět. V případě dodržení principů péče řádného hospodáře může být dle Arcy projekt těžby lithia profitabilní a výhodný jak pro společnost EMH, tak pro český stát. Je třeba celý proces ohlídat od samotného počátku tak, aby nedošlo ke stejnému vyvádění financí jako například v případě OKD.

Arca chce ke své investici ve společnosti EMH přistupovat stejně zodpovědně a plnit úlohu „strážného psa“ – tedy chce ze své pozice transparentního investora dohlížet nad správným fungováním společnosti tak, aby nedocházelo k nestandardním finančním operacím a neoprávněnému vyvádění zisků do zahraničí na úkor českého státu. Arca bude mít zájem se aktivně podílet na realizaci projektu, případně i participovat na financování projektu – například prostřednictvím úpisu nových akcií. 

Arca bude vyvíjet snahu, aby byly naplněny deklarace stanovené v memorandu, které bylo podepsáno mezi resortem průmyslu a obchodu a australskou firmou EMH. Tím by měla být zajištěna dostatečná participace českého státu a naplnění projektu by mohlo přinést benefity v podobě nových pracovních míst, využití moderních technologií při zpracování této suroviny i daňové výnosy pro stát. Dle Arky je ale zásadní projekt uskutečnit co nejdříve, jelikož jeden z hlavním akcionářů společnosti EMH, společnost Bacanora Minerals Ltd, plánuje realizaci obdobného projektu také v sousední lokalitě (Německo), proto zde hrozí reálné riziko, že plány stanovené v memorandu budou zrealizovány dříve v Německu na úkor českého projektu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: red

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

18:05 Trapné! Plazení! Jindřich Šídlo drtil Zemana. Ale i on dvě věci pochválil

Novinář a komentátor Jindřich Šídlo na serveru Seznam Zprávy hodnotí druhé funkční období prezidenta…