Nwelati z ODS: Vše dělal Rath. Proč brali náměstci tučné platy?

02.07.2012 18:06

ROZHOVOR Důvěru Středočechů si každý musí odpracovat, jinak to nejde, tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. V podzimních volbách hodlá kandidovat za občanské demokraty na hejtmana, zaměřit se chce na průhlednost zakázek i zadlužení kraje.

Nwelati z ODS: Vše dělal Rath. Proč brali náměstci tučné platy?
Foto: ddm-mb.cz
Popisek: Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati
reklama

Jaké jsou vaše priority v roli politka?

Je mojí prioritou vrátit politice důvěryhodnost a není to úkol jen politků, ale každého člověka v České republice. Morálka ve společnosti chybí. Často jsem seděl s někým u piva a on mi začal vyprávět, jak vyzrál na zaměstnavatele připsáním hodin, kdy v práci nebyl. Nepovažuji takové chování za něco, čím bychom se měli chlubit. Ne všichni se chováme, jak bychom se měli chovat, i to je jeden z cílů nejen politika, ale člověka ve společnosti.

Více rozhovorů ZDE

Kde si myslíte, že jsou kořeny tohoto chování?

Podle mne souvisí s hektickým a rychlým způsobem života, který vedeme. Navzájem si málo povídáme, málo se setkáváme, pořád si píšeme nějaké emaily, esemesky a slušnost ve společnosti se trochu zhoršila tím, že si všechno píšeme. Ono napsat někomu ošklivou esemesku je podstatně jednodušší, než to říci z očí do očí. To znamená, že se vytrácejí morální hodnoty, jsme na sebe víc zlí, nepomáháme si a tak dále.

Jste lídrem kandidátky ODS na hejtmana Středočeského kraje. Jakým tématům byste se chtěl věnovat?

Nejdůležitější prioritou bude stabilizace rozpočtu kraje, zdravotnictví, doprava, zachování pracovních míst a podpora jejich tvorby. Druhou prioritou je školství a třetí sociální služby a péče o seniory. To jsou základní tři věci.

Kdo bude platit vaši volební kampaň?

Z části hlavní kancelář, z části středočeská ODS, z části přispěji i já a z části sponzoři.

Kolik do ní hodláte investovat?

To zatím nevíme, protože nemáme vydefinováno, co všechno v ní uděláme. Ekonomická situace republiky ani Evropy a světa není ideální, takže by se do té kampaně nemělo dávat hodně peněz. Snažím se vymyslet takovou kampaň, která by pomáhala. Říkám jí kampaň, která pomáhá. Když už utratit peníze, pak na něco pozitivního.

Jak chcete kampaní pomoci?

Pořádané akce mohou například podpořit český nebo regionální výrobek a přinést zábavu nebo požitek. Tímto směrem se budeme ubírat a občané budou trošku překvapení, protože takovou kampaň dosud ještě nikdo nedělal. Nechme se překvapit.

Myslíte si, že je zatčení Davida Ratha z ČSSD pro vás, jako kandidáta za ODS na jeho místo, výhodou?

Určitě je to nevýhodou, protože zatčení Davida Ratha a jeho chování zhoršuje postavení politiků v české společnosti. Každý politik je podle veřejnosti zloděj, ale ono to tak není. Když přijdou kauzy jako je David Rath, stanou se vodou na mlýn, každý politik je pak vlastně gauner.

Co si myslíte o Davidu Rathovi, kterého zatkli se sedmi miliony korun v krabici od bot a celé kauze?

My jsme jako opoziční zastupitelé dlouhodobě upozorňovali na problémy v zakázkách, že se losuje a jsou nevýhodné. Dokonce jsem dával návrh, aby zastupitelé zakázali používat formu losování. Zákon tehdy losování umožňoval, ale po té, co jsem shlédl video s takzvanou Karlovarskou losovačkou, bylo to pro mne důkazem, že se dá zmanipulovat. Bohužel to neprošlo, protože pro přijetí nehlasovali ani sociální demokrati, ani komunisté. Kdyby k tomu bývalo došlo, myslím si, že bychom žádné kauzy neměli.

Nechal jste se slyšet, že rada Středočeského kraje už nemůže mít důvěru ani v čele s hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou z ČSSD, která nastoupila na Rathovo místo. Proč?

David Rath by nemohl realizovat zakázky bez jejich podpory, jeho hlas nestačí. Musel mít minimálně šest hlasů z jedenáctičlenné rady. Pokud by hlasoval sám, tak by to nedokázal, a proto nese krajská rada zodpovědnost. Byl jsem absolutně šokován vystoupením některých náměstků. Říkali, že nemohou za dění kolem dopravy, protože to všechno řídil doktor Rath sám. Jejich kompetence stejně tak řídil sám. To mne opravdu šokovalo, jestliže jsem náměstkem, nedělám svoji práci a dělá ji někdo za mne, tak proč tedy beru plat? Proč neřekl: Já se vzdávám této funkce, stejně tam jsem zbytečný a nemám na to vliv, takže si nebudu přeci jen nosit titul, abych měl na vizitce náměstek hejtmana. To jsou věci, které mne šokovaly. Každý rozumný politik, který se dostal do podobné situace, by odstoupil. Doktor Rath by sám neprosadil ani jednu z těch zakázek. Ze zápisů vyplývá, že převážná většina hlasování byla jednomyslná, jeden, maximálně dva se zdrželi, nebo jeden byl proti. Obvykle hlasovalo minimálně devět pro.

Jak navrátit důvěru obyvatel ve vedení Středočeského kraje?

Důvěra se může budovat jenom prací, ničím jiným. Ne bilboardem, plakátem nebo heslem, které někde napíšete. To určitě nemůže změnit myšlení lidí a nemůže vracet důvěru. Každý ji musí získat pouze tím, že si ji odpracuje. Až lidé uvidí, že něco  přináší krají. Tento úkol nás čeká. Myslím, že v Mladé Boleslavi to funguje dobře. Bavím se s lidmi na ulici, jsou převážně spokojení. Mým cílem je i v příštím volebním období potkávat spokojené obyvatele Středočeského kraje.

Kritizoval jste různé „losovačky“ v kraji, například první etapu generalu nemocnice v Mladé Boleslavi. Jak byste se zasadil o snížení korupce v zakázkách jako hejtman?

Za prvé tím, že zveřejníme výsledky a poskytneme dokumenty, pokud je opozice žádá. Nebudu se zaštitovat tím, že jde o obchodní společnosti, na niž se nemůže dívat a může to jen valná hromada, což je v případě kraje rada. Takže všechno zveřejnit. Druhou věcí jsou kritéria, soutěžit by se mělo jenom na cenu. Když děláme výběrová řízení u nás ve městě, tak hodnotíme pouze cenu. Ostatní, jako je termín stavby, si dáváme do podmínek řízení.

Také jejich podmínky mají být přiměřené. Jestliže dělám akci za pět milionů, tak nemohu vyřadit firmy s obratem pod půl miliardy. Společnost musí být dostatečně velká, ale limitovat soutěž, aby se přihlásilo málo firem, není správné. Čím méně se jich přihlásí, tím je větší pravděpodobnost, že se domluví mezi sebou a určí si cenu.

Takže transparentnost podmínek zakázek s jediným kritériem: cenou. Nepoužívat metody zužování losem nebo čímkoliv jiným a jedině tak to může fungovat. Musím říci, že v poslední době není v Mladé boleslavi zakázka, kterou bychom vyhlásili a úspora nebyla třicet až padesát procent. Dokonce se nám některé podmínky zdály natolik podhodnocené, že jsme měli obavu, zda budou schopni stavbu zrealizovat. Ale zatím všechny dokončili v pořádku.

Středočeský kraj je zadlužený, mluví se o čtyřech, jedenácti, někde dokonce o dvaceti miliardách korun. Podle zastupitelů minulého volebního období předávali Rathovi kraj v plusu…

Když se předával kraj v roce 2008, tak tam byl přebytek hospodaření asi 1,8 miliardy korun. Z toho bylo asi osm set milionů vázané smlouvami a asi miliarda byla navíc. Kraj měl v té době vysoutěžený úvěr ve výši čtyř miliard určený na opravu silnic. Pro tento úvěr hlasovali zastupitelé ještě před skončením minulého volebního období a pro hlasovali všichni včetně ČSSD a KSČM. Tehdy sociální demokraté dokonce navrhovali, aby to nebyly jen čtyři, ale šest miliard, protože si to silnice zaslouží.Na jednu stranu dostal Rath kraj, který dobře hospodařil. Ten úvěr byl specificky vázán jen na opravu komunikací a na nic jiného. Navíc se jednalo rámcový úvěr, takže kdyby se kraj rozhodl nevyčerpat ani korunu, tak nemusel čerpat nic. Bendl z něho stihl vyčerpat asi osm set milionů a zbytek byl na rozhodnutí nového vedení kraje.

Tvrzení, že kraj byl předán už zadlužený od Petra Bendla, není pravda. Nám tehdy vadilo, že nové vedení přišlo na zastupitelstvo a oznámili nám, že předmět úvěru nebude jen na dopravu, ale také na zdravotnictví, skolství, sociálni služby a tak dále. Další peníze do silnic neputovaly, navíc se snížily roční paušály dávané do rozpočtů obcí na opravy.Pak zjistili, že silnice jsou opravdu ve špatném stavu, takže začali používat zakázky s odloženou splatností. To je to zadlužení navíc.

Jak se má kraj dostat z dluhů?

Pokud je zadlužení dvacet miliard, tak je to neskutečná částka. David Rath, znovu opakuji, by bez hlasování rady nedomluvil vůbec nic. Takže ta samá rada, která hlasovala pro zakázky, je teď zastavuje. Prvním krokem bude vyčíslit dluh. Pokud je to jedenáct miliard, tak je možné počítat se snižováním provozních nákladů, aby se dluh dal splácet a zbylo i na nějaké investice. Pokud bude dvacet miliard, tak úspory nepokryjí splácení a bude se sahat do investic. To by bylo strašně špatné, protože kraj potřebuje zainvestovat. Jen doufám, že to není těch dvacet miliard, ale méně. Jestliže by nakonec došlo na úvěr, tak to má jednu výhodu. Banka si nechává zpracovat audit, aby věděla, jaká je bonita kraje, zda mu úvěr poskytne. Druhá pozitivní věc je, že do voleb to určitě nestihnou. Pak bychom se dostali k informacím, jak na tom kraj ekonomicky opravdu je. V každém případě si myslím, že není prostor, aby se bral další úvěr.

Prý máte ideově blízko k Petru Nečasovi. V čem se s ním shodujete a v čem naopak?

Shoduji se s ním výrazně v jeho způsobu řešení problému. Nečas není moc impulzivní. Vždy si problém hodně promyslí a pak se snaží najít řešení pozitivní ze všech stran. To se mi na něm moc líbí, i když někdo tvrdí, že je to jeho slabost. Já myslím, že síla. Protože není důležité umět si bouchnout do stolu, je také důležité problém podrobně analyzovat, najít správné řešení, navrhnout ho a realizovat.

Shodujeme se téměř ve všem. Jsou rozhodnutí, ve kterých musí hájit i zájmy opozice. Kdyby bylo vše jen na něm, třeba by to udělal jinak.
S jakým politickým stranami jste ochoten spolupracovat na případném vedení Středočeského kraje po podzimních volbách a s kým naopak ne?
Politika krajská je pořád stupeň komunální politiky, není stále politikou parlamentní, i když se poslední dobou dostala na úroveň krajského zastupitelstva. Jednání navíc probíhala více politicky, než věcně. Pokud to budu chtít zvrátit, budu chtít jednat hlavně věcně. Takže mě nebude zajímat z jaké je strany, ale jaký má program. Protože předpokládám, že náš program nebude blízký ČSSD, s touhle spoluprací nepočítám. Jsem si jist, že náš program nebude kompatibilní ani s komunisty.

Pokud  dojde k výrazné změně v chování Věcí veřejných a dokud nepřestanou být politickou firmou, tak potom ano. Ale jestliže budou fungovat jako dosud, tak ať si napíší, co chtějí, já jim věřit nebudu. Tam také spolupráce nepřipadá v úvahu. Jsem ochoten komunikovat s kýmkoliv, kdo bude mít blízký program, tolik ke koalici. Určitě chci brát ohled na návrhy opozice, protože i ona může dávat dobré návrhy. Není to o politické příslušnosti, musíme věci hodnotit z hlediska přínosů pro lidi a kraj.

Měl by kraj dále proplácet poplatky v nemocnicích pacientům? A žákům jízdné?

Co se týče poplatků v nemocnicích, určitě by neměl. Už jen pro to, že to neumožňuje zákon, což potvrdil i soud. Pokud nejsou spokojení s poplatky, mají to prosazovat ve sněmovně změnou zákona, ale určitě ne proplácením u lékaře. U jízdného je podle mne účinější dávat stipendia žákům, aby měli dostatek finančních prostředků na dojíždění do škol. Hlavní podmínkou by měly být dobré výsledky ve škole, což je motivační. Ukazuje to, že člověk má o studium zájem a když mu vrátíme jízdné formou stipendia, je to správný krok. Samozřejmě bychom měli brát ohled na sociální potřebnost. U bohatých rodičů by stipendium nemuselo být tolik potřeba. Ale necháme si poradit a navrhnout nejlepší způsob od odborníků.

Co si myslíte o současném politickém dění a hospodaření státu?

Česká republika je na šestém místě v zaměstnanosti rámci Evropské unie. To není špatný výsledek. Jsme také na pátém místě zadluženosti, takže ještě čtyři státy jsou na tom lépe než my, ostatní podstatně hůře. To vnímám pozitivně. Výrazné škrty a vnitřní úspory se mi zase tolik nelíbí. Na druhou stranu vím, že to jinak nejde. Teď přišla fáze, kdy je třeba nastartovat prorůstová opatření. Vláda se na to nyní podle mne chystá. Jediné, v čem v krocích vlády nesouhlasím je, že bere i důchodcům a zdravotně postiženým. Není to ideální, ale beru to jako kompromis mezi tím, co chce TOP09, která plánovala zmrazit volné důchody úplně a ODS řekla ne. Česká republika je na tom v porovnání se státy unie dobře.

Myslíte si, že by Česká republika měla patřit do Eurozóny?

Do Eurozóny určitě ne. Česká republika by si měla zachovat českou korunu. Občanští demokraté byli jedni z mála, kteří chtěli počkat. Pamatuji si, že ČSSD tehdy vystupovala, abychom to urychlili. TOP09 také říkala, že bysme měli mít euro co nejrychleji, vystupovali pro něj i podnikatelé a agrární komora. Byli jsme jedni z mála. Ukázalo se, že jsme měli pravdu.

Souhlasíte s přímou volbou prezidenta?

ODS ji z části prosadila, já jsem zastáncem přímé volby, i když ne úplně všichni z naší strany s tím souhlasí. Někdo říká, že přímá demokracie je v pořádku, ale mají obavy, aby prezidentem nebyl někdo, kdo je jenom známá osobnost, ale nebude mít politickou podporu potřebnou pro výkon fuknce.

Jaký je Váš kandidát číslo jedna a proč?

V rámci ODS podporuji Přemysla Sobotku a pokud bude kandidátem Evžen Tošenovský, určitě ho také podpořím. Oba dva jsou velmi vyrovnaní ve schopnostech řídit tuto zemi. Preferuji spíše Sobotku, jeho názory znám dlouho a vždycky byly stabilní. Nevýhodou Evžena Tošenosvkého je, že jeho názory znám krátkou dobu. Oba by ale byli dobrými prezidenty republiky.

Váš otec pochází ze Sýrie, cítíte při své politické činnosti jako cizinec nějaké výhody nebo nevýhody?

Já necítím výhody ani nevýhody. Mám české občanství od narození a cítím se být Čechem. Srovnávam to s Tomiem Okamurou, který má také předky jinde. Jen on má šikmé oči a já mám oči normální.

Proč žijete v Mladé Boleslavi?

Narodil jsem se v Praze, ale moje babička, prababička i pradědeček pocházeli z Mladoboleslavska. Můj děda pracoval v Praze, kde se také narodil. I moje maminka tam nějakou dobu žila. Prarodiče se pak vrátili sem. Kořeny máme tedy spíše na Mladoboleslavsku.

Raduan Nwelati se narodil 26.července 1966 v Praze, jeho otec pochází ze Sýrie. Vystudoval vysokou školu lékařskou, po té pracoval jako lékař na ortopedii v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi a vypracoval se až na jejího ředitele. V politice působí od roku 2000 a do roku 2006 je primátorem Mladé Boleslavi. V podzimních krajských volbách kandiduje na hejtmana Středočeského kraje jako člen ODS.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

12:45 Havlíček se neudržel: Když byl ministrem financí Kalousek, v čase krize řídil státní kasu tak, že se z toho stát vzpamatovával deset let

Moderátorka Terezie Tománková přivítala v nedělní Partii televize Prima ministryni financí Alenu Sch…