O Paroubkově budoucnosti se zase vedou řeči. Šéf ČSNS mluvil

09.09.2011 16:41

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek by se měl o své budoucí politické angažovanosti rozhodnout do konce září, sdělil předseda České strany národně socialistické (ČSNS 2005) Karel Janko. Svůj odchod z ČSSD ale Paroubek už ve čtvrtek ParlamentnímListům.cz neoficiálně potvrdil.

O Paroubkově budoucnosti se zase vedou řeči. Šéf ČSNS mluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek
reklama

S Paroubkem se chce ještě v příštích týdnech setkat šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Ten v pátek řekl, že ho bude žádat, aby v ČSSD zůstal. Za důležité považuje, aby se Paroubek angažoval ve volbách a zůstal poslancem ČSSD. "Zda bude komunikovat i s jinými politickými stranami, to je jiná věc," dodal. 

O Paroubkově úmyslu založit vlastní stranu nebo se přidat k národním socialistům a pomoci jim vstoupit do Poslanecké sněmovny, média spekulují už delší dobu. Současný řadový poslanec Paroubek se o programových, organizačních a personálních přípravách "nové strany" zmínil na svém webu Vaševěc.cz počátkem srpna. "Nová strana levého středu s principiální a razantní politikou donutí ČSSD, aby 'nezpravicověla' příliš," napsal. Tehdy řekl, že přípravy skončí nejpozději letos na podzim. "Já neříkám ani tak, ani tak. Já se k tomu nechci vyjadřovat," řekl Paroubek dnes. 


Dokončení projektu jeho spolupráce s ČSNS 2005 bude podle Jankova odhadu trvat ještě zhruba 14 dní. Měl by být hotov a Paroubek by se měl rozhodnut nejpozději do konce září proto, že 8. října se sejde Ústřední rada ČSNS 2005, která je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy. Ještě ale budou další jednání o věcech programových a organizačních, uvedl Janko a dodal, že je s Paroubkem ve styku. 

ČSNS by ráda viděla Paroubka ve svých řadách. Mohl by podle Janka počítat s tím, že by byl v příštích parlamentních volbách jejím volebním lídrem. Ústřední rada by ho na svém říjnovém jednání zřejmě také kooptovala do stranického vedení. Národní socialisté si od Paroubka jako od známého politika slibují, že by je mohl přivést do Poslanecké sněmovny, aby tam "mohli zahýbat korupčními vodami", uvedl Janko. 

Zpět v ČSNS 2005 jsou podle Janka vítání všichni její bývalí členové, jimž je i Paroubek, kteří "se rozutekli" do jiných politických stranách, hlavně do sociální demokracie. 

Janko ale zdůrazňuje, že nechce kontroverzi mezi ČSNS 2005 a ČSSD, které jsou si programově blízké. Hlavní rozdíl mezi nimi vidí v tom, že zatímco ČSNS 2005 má v programu národní pozici, sociální demokracie je internacionální. "My jsme opatrní na ten internacionalismus," uvedl Janko a dodal, že o tomto postoji se ještě při tvorbě projektu vyjednává. 

Paroubek opustil funkci předsedy ČSSD poté, co strana nezískala v minulých sněmovních volbách očekávaný výsledek a zůstala v opozici. Nové stranické vedení a jeho politiku Paroubek kritizuje. Špičky ČSSD viní z fragmentace sociální demokracie. 

ČSNS 2005 se hlásí ke svým národně socialistickým kořenům z konce 19. století. Nyní má podle Janka přes 300 členů. 


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pas, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…