O Vánocích se rozezvoní i velké pražské zvony ve Vítu a Týnském chrámu

23.12.2012 19:03

Během svátků se rozezní i pražské zvony, které běžně nezvoní – pouze při výjimečných událostech. Nejsou totiž rozhoupávány elektronicky, ale ručně zvoníky.

O Vánocích se rozezvoní i velké pražské zvony ve Vítu a Týnském chrámu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chrám sv. Víta na Pražském hradě

Na Štědrý den a Boží hod vánoční se tak rozezní i zvon na Týnském chrámu, šestiapůltunová Marie. Zvonit se bude i v katedrále sv. Víta, kde je zvon Zikmund. Podle zvoníka Týnského chrámu Ondřeje Boháče mají tyto velké zvony základní tón a řadu dalších alikvotních tónů.

"Zvon potřebuje celou dobu zvonění trošku přidávat, trochu ubírat. Zvon je hudební nástroj, a tím pádem se na něj nedá zvonit jenom mechanicky, ale musí se poslouchat a řídit ten kyv tak, aby vyzníval co nejlíp. Když pak jede naplno, rozezní se, jako kdyby někdo preludoval na varhany," uvedl Boháč.

Většina zvonů je ale v Praze poháněna elektromotorem, kromě těchto velkých zvonů, které musí rozhýbat zvoník – kvůli tomu je možné je slyšet jen několikrát do roka, většinou o velikonočních a vánočních svátcích.

Na týnské farnosti v současnosti působí sedm zvoníků. "Nebýt zvonění, asi bychom se nikdy nepotkali," míní Boháč. Je zde totiž například tiskař, mechanik, zaměstnanec překladatelské firmy či CEVRO institutu. Zájem o zvony je spojuje.

"Je to jedna z mála činností, která se za staletí nezměnila. Baví mě při zvonění myslet na to, že tady někdo před 400 lety stál a dělal to samé co já," dodal Boháč.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…