O demokracii v Polsku netřeba se strachovat, tvrdí maršálek Sejmu

02.03.2016 13:05

Evropská komise si dělá starosti o osud demokracie v Polsku zbytečně, současná vláda změnami zákonů jen plní svůj volební program. Po setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem to v Praze řekl maršálek polského Sejmu Marek Kuchciński. Nové zákony podle něj mají vrátit do veřejnoprávních médií rovnováhu.

O demokracii v Polsku netřeba se strachovat, tvrdí maršálek Sejmu
Foto: Archiv
Popisek: Polsko
reklama

Nová polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) po podzimním nástupu díky většině v obou komorách parlamentu rychle schválila některé změny v zákonech, které se týkají především ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Krátce po schválení předpisů se změnilo vedení polské televize i rozhlasu.

Do veřejnoprávních médií byla podle Kuchcińského navrácena pluralita a objektivita. "Svědčí o tom to, že veřejnoprávní média zpravují o dění v parlamentu vyváženě, informují o stanoviscích opozice i vlády, před změnou taková situace nebyla," řekl po jednání s Hamáčkem ve Sněmovně. Voliči svým rozhodnutím chtěli ukončit praxi posledních osmi let, kdy tato média hovořila hlasem vládního tábora, uvedl Kuchciński.

Hamáček by uvítal ze strany evropských politiků a institucí více pochopení pro rozhodnutí polských voličů. Neměli by Polsko shazovat přes média a říkat, jak se má chovat. ČR v tomto pohledu podle něj Polsko chápe možná víc než západní země. "Nechci zpochybňovat právo EU prověřovat stav demokracie. Nemyslím si ale, že v Polsku dochází k nějakým zásadním věcem, které by vyžadovaly pozornost EU," uvedl Hamáček.

Evropská komise se především v reakci na dění okolo ústavního soudu v polovině ledna rozhodla, že bude sledovat stav právního státu v Polsku. Formální postup může teoreticky vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii. Polská vláda rozhodnutí označila za "standardní proceduru". Podle Kuchcińského se ale Komise stala obětí dezinformace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…