O křesla senátorů se v říjnu utká o pětinu víc kandidátů než před 6 lety

22.08.2014 20:01

O zvolení do třetiny Senátu se v říjnových volbách utká 243 kandidátů, což je o deset více než před dvěma lety. Největší výběr budou mít voliči v Praze 1, kde kandiduje 15 lidí. Naopak ve Vyškově a Přerově budou lidé vybírat jen z pěti kandidátů. Před šesti lety, kdy se volilo ve stejných obvodech, úřady zaregistrovaly rovných 200 uchazečů. Lhůta pro registraci senátních kandidátek dnes skončila.

O křesla senátorů se v říjnu utká o pětinu víc kandidátů než před 6 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Senátu

Několik kandidátů úřady odmítly zaregistrovat. Odmítnutým uchazečem je například nezávislý kandidát Roman Gawlas z Karviné, který podle karvinského úřadu nesložil kauci, ani v zákonné lhůtě nedodal potřebných tisíc podpisů. Ze stejných důvodů nebyla v Kladně zaregistrována přihláška nezávislé kandidátky Miloslavy Chalupové. Ještě před registrací svou kandidátku na Českolipsku stáhl zástupce politického hnutí SMĚR - česká cesta.

Být nadále senátory chtějí být i současní ministři

Nejvíce mandátů, a to 23, bude obhajovat sociální demokracie. Pokračovat v senátorském křesle chce například ministr školství Marcel Chládek i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Opoziční ODS bude obhajovat tři posty, komunisté jeden. Také vládní hnutí ANO vyšle do boje svého ministra, a to šéfa dopravy Antonína Prachaře.

Mezi kandidáty jsou rovněž sportovci, lékaři a vědci. Ve volebním obvodě Žďár nad Sázavou se bude o hlasy voličů ucházet trenér rychlobruslařky Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Někteří senátoři, kteří mandát obhajují, vyměnili politický dres. Například v Brně Miloš Janeček, který před šesti lety uspěl za ČSSD, nyní kandiduje za stranu Republika, kterou založil bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka. Podobně v Hradci Králové dosluhující senátor za ČSSD Vladimír Dryml nyní kandiduje za stranu Domov.

Pravicové strany se někde dohodly na společném kandidátovi

Ne všechny sněmovní strany postavily kandidáty ve všech 27 obvodech. Občanští demokraté se v několika obvodech dohodli s TOP 09 na společné podpoře jednoho kandidáta.

První kolo senátních voleb se uskuteční společně s komunálními volbami 10. a 11. října. Kromě toho budou lidé v Praze 10 volit 19. a 20. září nástupce za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který se stal europoslancem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …