O možném vyšším růstu platů státních zaměstnanců se bude jednat

22.06.2015 20:26

O případném vyšším růstu platů ve veřejné sféře, než jsou tři procenta dohodnutá na koaliční radě, budou jednat experti z ministerstev financí a práce s odboráři. Dnešní schůzka premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) se zástupci odborů žádný konkrétní závěr nepřinesla. Novinářům to po ní řekli Marksová a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

O možném vyšším růstu platů státních zaměstnanců se bude jednat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

První schůzka se uskuteční tento čtvrtek. Středula byl po jednání optimistický, nikdo z účastníků jednání se prý k požadavkům odborů nestavěl jednoznačně negativně. "Myslím, že to bylo pozitivní a budeme hledat, jaké varianty přicházejí v úvahu," řekl. Podle Středuly by jasněji mohlo být do zasedání tripartity naplánovaném na 27. července, kdy by se měl probírat státní rozpočet.

Vedle známého požadavku na pětiprocentní navýšení od ledna 2016 odbory jako variantu navrhly přidání už od listopadu. Šlo by o podobný model jako loni. "Umíme si to představit. Zejména proto, že ekonomika je v dobré kondici, domníváme se, že zdroje budou," řekl Středula.

Možnost zvýšení platů ještě letos musí posoudit hlavně ministerstvo financí, připomněla Marksová. "To je především ministerstvo financí, které musí říct, zda tam je, či není patřičný objem peněz. Naše ministerstvo je pak schopno to navýšení rozepsat do tabulek," poznamenala ministryně.

Plošné přidávání ve veřejném sektoru nepodporují zástupci zaměstnavatelů. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by růst platů měl být spojen s kvalitou výkonu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…