O mrtvých jen dobře? U Jakeše to neplatí. Podívejte se, co vypuklo na internetu

14.07.2020 22:45

Zpráva o smrti 97letého bývalého generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše vyvolala na sociálních sítích nejrůznější reakce. „Nemohl se koukat na to vleklé umírání českejch komunistů,“ píše například komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. „Symbol prohnilosti a komunistického papalášství,“ říká na Jakešovu adresu poslanec Petr Gazdík (STAN). A další nelichotivá vyjádření přibývají.

O mrtvých jen dobře? U Jakeše to neplatí. Podívejte se, co vypuklo na internetu
Foto: Repro ČT
Popisek: Bývalý generální tajemník ÚV KSČ, Miloš Jakeš

Jakeš se do povědomí zapsal zmateným a místy až bezelstně upřímným projevem z Červeného Hrádku na Plzeňsku z července 1989, jehož nahrávka bavila lidi v celém tehdejším Československu. Z funkce odešel v době sametové revoluce v roce 1989, při demonstracích tehdy dav často skandoval heslo „Jakeše do koše“. Ještě před koncem roku 1989 byl Jakeš z komunistické strany vyloučen.

Na sociálních sítích k jeho odchodu připojili komentář někteří čeští novináři a politici.

Anketa

Miroslav Kalousek nebude v příští sněmovně. Bude to jeho konec ve velké politice?

67%
33%
hlasovalo: 5451 lidí
Například komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk spojil Jakešův odchod s upadající politikou současných komunistů. „Už ani Jakeš se na to vleklý umírání českejch komunistů nemoh koukat. Napsal bych R.I.P., ale fakt do toho tomu nahoře nechci kecat,“ uvádí ve svém tweetu.

Ostrými slovy ani po Jakešově smrti nešetřil poslanec Petr Gazdík (STAN). „Milouš Jakeš se svým tragikomickým projevem stal symbolem prohnilosti a komunistického papalášství,“ píše s tím, že „málokoho by napadlo, že v den jeho pohřbu bude na nejvyšších místech tragikomické blábolení a papalášství běžné...“

Za „gaunera“ označil Jakeše novinář Tomáš Etzler: „Je po dalším gaunerovi. Zemřel poslední komunistický vůdce Milouš Jakeš,“ zní jeho tweet.

„Jdou zvěsti, že jeden starý dlouhověký komunista je již minulostí...“ oznamuje Jakešovu smrt na svém twitteru Robert Břešťan, šéfredaktor serveru HlídacíPes.org.

V komentářích od zástupců veřejnosti se mj. objevují názory, že Jakeš sice umřel, ale v projevech má svého nástupce v podobě premiéra Andreje Babiše (ANO).

Pohřeb Jakeše, který byl symbolem normalizace a konce komunistické diktatury v někdejším Československu, se konal v úterý v pražském motolském krematoriu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…