O osudu soudce Veselého bude rozhodnuto do příštího týdne, řekla ministryně Válková

10.07.2014 13:46

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) chce o návrhu jmenování předsedy Krajského soudu v Ústí nad Labem, kterým byl navržen Jan Veselý, rozhodnout nejdéle do příštího týdne. Řekla to dnes na setkání s novináři. Původně vybrala soudce výběrová komise, proti čemuž se ale postavila soudcovská rada ústeckého soudu. Kvůli sporům ministryně zatím soudce nenavrhla.

O osudu soudce Veselého bude rozhodnuto do příštího týdne, řekla ministryně Válková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková
reklama

 Válková řekla, že návrh na jmenování měla již připravený, přišlo jí ale prý stanovisko soudcovské unie, ve kterém se upozorňuje na problémy týkající se výběrového řízení. Válková nicméně za směrodatné považuje závěry výběrové komise. Neupřesnila, kdy jmenování soudce navrhne. Mělo by to být do konce tohoto týdne a může to být i v pondělí, uvedla. Je to podle ní "hodně právnická a procesní" záležitost. 

Výběrová komise podle Válkové neměla všechny dokumenty k tomu, aby správně rozhodla. Ministryně do budoucna chystá nové předpisy pro jmenování předsedů krajských soudů. 

Veselý je v současnosti předsedou Okresního soudu v Mělníku. Soudcovská rada ústeckého soudu Válkovou upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu. "Nikdy nebyl na stáži u Krajského soudu v Praze a nebyl ani ke stáži ke krajskému soudu navržen," citovala počátkem června z podkladů od soudcovské rady Válková. Stáž u krajského soudu přitom podle ní bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy krajských soudů. 

V pátek poslala ústecká soudcovská rada ministryně druhé stanovisko k výběru Veselého, v němž ho znovu odmítla, uvedl server Česká justice. Kvůli nulové praxi s odvolacími agendami by Veselý vůbec neměl být na krajskou úroveň jako soudce přeložen, konstatuje ve stanovisku rada. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

12:14 Čemu se smějete? ptal se Xaver. ,,ČT lhala, jako když tiskne", slyšel. Sdělil, co zažívá

Alena Vitásková, která dříve působila jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu, byla před ne…