O přijetí eura by se mělo hlasovat v referendu, doporučuje Babiš. Nejlépe společně s volbami

31.05.2015 16:16 | Zprávy
autor: jzd

O zavedení eura v Česku by občané měli hlasovat v referendu. Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to novinářům řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Referendum o euru by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) převažují přínosy přijetí eura nad možnými negativy.

O přijetí eura by se mělo hlasovat v referendu, doporučuje Babiš. Nejlépe společně s volbami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Babiš není stoupencem rychlého přijetí eura. Jeho zavedení v ČR je podle něj spíše politický než ekonomický problém. Hlavní problém v přijetí společné měny vidí především v Řecku, které podle něj nesplatí své dluhy.

„Veřejnost není dostatečně informovaná o pozitivech a negativech vstupu do eurozóny. Takže bychom měli více sdělovat veřejnosti podrobné informace ohledně pozitiv a negativ. Myslím si, že by bylo dobré udělat kontrolní lidové referendum, například v rámci voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017. Aby se občané na základě informací, které dostanou, nějak vyjádřili,“ řekl Babiš a zdůraznil, že výsledky referenda by podle něj neměly být závazné.

Obdobně se po skončení schůzky vyjádřil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Účastníci nedělního setkání v Lánech se shodli, že je třeba veřejnosti aktivně vysvětlovat plusy i negativa vstupu ČR do eurozóny,“ uvedl na Twitteru.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Gabriela​ Sedláčková byl položen dotaz

Podle vás máme málo benzínek?

To podle mě fakt ne, přijde mi naopak, že jich máme hodně, ale je pravda, že si cenově moc nekonkurují. Ale to je obecně problém i třeba v obchodech nebo mezi operátory. Čím to podle vás je? Jde s tím něco udělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všichni klečí na Orbánovi kvůli Ukrajině. A Maďarsko vyslalo vzkaz

9:52 Všichni klečí na Orbánovi kvůli Ukrajině. A Maďarsko vyslalo vzkaz

Je to tady. Politici jednotlivých členských států budou v příštích pár desítkách hodin tlačit na Vik…