O ústavní stížnosti Skokana rozhodne plénum. Dnes to nestihne

20. 8. 2013 11:30

O ústavní stížnosti poslance Věcí veřejných Petra Skokana bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech soudců. Na úterní zasedání pléna se však kauza ještě nedostane, řekla ČTK mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Skokan si stěžuje na způsob svolání a průběh schůze Sněmovny, na které poslanci 7. srpna jednali o žádosti úřednické vlády Jiřího Rusnoka o vyslovení důvěry.

O ústavní stížnosti Skokana rozhodne plénum. Dnes to nestihne
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Poslanec Petr Skokan v Partii na Primě

Skokan stížnost podal v pondělí. Tvrdí, že hlasování o důvěře vládě se neuskutečnilo v souladu s ústavním pořádkem a jednacím řádem Poslanecké sněmovny. Ústavní soud by měl podle Skokana Sněmovně uložit, aby o vyslovení důvěry hlasovala znovu. Sněmovna má přitom v úterý jednat o svém rozpuštění.

S ústavní stížností se soud seznámí v den rozpuštění sněmovny

Ústavním soudcem zpravodajem bude Jiří Nykodým. "Ten se však se spisem může začít seznamovat nejdříve dnes odpoledne," uvedla Pelcová. Před úterní pravidelnou poradou pléna ještě administrativa soudu nestihla stížnost zpracovat a vytvořit spis. O dalším procesním postupu, případném předběžném opatření a přednostním projednání věci rozhodne soudce zpravodaj. "K petitu vlastní ústavní stížnosti se nebudeme vyjadřovat, tím méně jej hodnotit," doplnila Pelcová.

Skokan žádá, aby Ústavní soud vydal předběžné opatření, které by prezidentu republiky do doby rozhodnutí o stížnosti uložilo, aby nejmenoval předsedu vlády a další členy vlády. "Dále aby do téže doby nereagoval ani na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny, které jsou ostatně v přímé návaznosti na její zmatečné rozhodování během zmíněné schůze," uvedly Věci veřejné v tiskové zprávě.

Podle Skokana došlo k porušení jednacího řádu

Skokan poukazuje na údajná porušení jednacího řádu. Vadí mu také to, že při schůzi nefungovalo hlasovací zařízení.

Při hlasování ve Sněmovně Rusnokova vláda důvěru nedostala. Pro kabinet zvedli ruku zejména poslanci někdejší opozice včetně Věcí veřejných, což nestačilo. Česko tak nyní směřuje k předčasným volbám, které vedle dřívějších opozičních stran prosazuje i TOP 09. O rozpuštění Sněmovny by poslanci měli hlasovat v úterý 20. srpna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…