O víkendu se ČR přidá k připomínce ukončení první světové války

09.11.2018 16:00 | Zprávy
autor: čtk

Památku téměř deseti milionů vojáků, kteří padli během první světové války, a zhruba stejného počtu dalších obětí konfliktu si během víkendu připomenou Češi bohoslužbami, pietními akty a veřejnými shromážděními. V neděli uplyne od konce války 100 let. Stejně jako v dalších evropských zemích se k připomínce obětí střetu rozeznějí v Čechách a na Moravě v neděli odpoledne sirény a zvony. Premiér Andrej Babiš se v Paříži spolu s desítkami státníků z celého světa zúčastní oslav výročí podpisu příměří na západní frontě.

O víkendu se ČR přidá k připomínce ukončení první světové války
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na největším hřbitově vnitřní Paříže Pére-Lachaise se konala tryzna na počest Čechoslováků padlých v první a druhé světové válce

V Česku připomínají oběti válečného střetu pomníky ve většině obcí. Podle různých odhadů bojovalo ve válce asi 1,4 milionu mužů pocházejících z území někdejšího Československa. Asi 140.000 jich ve válce zahynulo. Sloužili jak v rakousko-uherské armádě, tak v zahraničních legiích na druhé straně fronty. Tisíce vojáků se do domovů v nové Československé republice vrátilo zraněných, celkem statistiky hovoří o 20 milionech zraněných na obou stranách. Nově bude památku obětí od neděle připomínat pomník ve Valašském Meziříčí.

Vyvrcholením oslav bude každoroční slavnostní nástup na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově, který se bude konat v neděli od 11:00. Zúčastní se ho ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata a další významní politici a představitelé veřejného života. U památníku budou položeny věnce a ministr udělí vyznamenání válečným veteránům, současným vojákům nebo civilistům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …