O zrušení zákazu prodeje rozhodne Sněmovna asi až v březnu

10.02.2019 17:49

Sněmovna zřejmě zruší zákon, který zakazuje prodej v obchodech o stanovených svátcích. Doporučil jí to hospodářský výbor, když projednával poslaneckou novelu, která má za cíl vyjmout z regulace prodejní doby velkoobchod. O poslanecké novele a vloženém pozměňovacím návrhu na zrušení zákona by Sněmovna mohla teoreticky hlasovat v pátek, podle informací ČTK by však schůze měla skončit již ve středu. Závěrečné hlasování se tak odehraje zřejmě až v březnu.

O zrušení zákazu prodeje rozhodne Sněmovna asi až v březnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Galerie pro veřejnost v poslaneclé sněmovně

Hospodářský výbor ve středu doporučil schválit pozměňovací návrh předsedy klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který chce celý zákon zrušit. Návrh na zrušení zákona podala TOP 09 již dříve také jako samostatný návrh. Zákazu prodejů se zastávají například ČSSD, lidovci a komunisté.

Zrušit celý zákon o prodejní době navrhovala již dříve opoziční ODS. Sněmovna ale její návrh loni v lednu zamítla. Za zachování zákona o prodejní době tenkrát hlasovalo 101 poslanců hlavně z klubů ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, přidali se i někteří Piráti. Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil, a to zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Poslanecká novela poslanců ANO a ODS počítá s tím, že z omezení regulace prodejní doby by vypadl velkoobchod. Maloobchodu by se předloha nedotkla, tyto prodejny by zůstávaly o stanovených svátcích zavřené.

Velkoobchody jsou určeny zejména podnikatelům k zásobování jejich zařízení, například provozovatelům restaurací, hotelů nebo malých obchodů. Vládní nařízení definuje velkoobchod jako činnosti spojené s nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti. Autoři novely argumentují mimo jiné tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazují například na stravovací provozy, které potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Hospodářský výbor nedoporučil novelu zamítnout, a ponechat tak zákon v současné podobě beze změny. Návrh na zamítnutí vznesl ve druhém čtení Stanislav Grospič (KSČM). Komunisté se obávají, že novela by umožnila obchodům zákaz prodejů obcházet, protože maloobchody by si podle nich mohly najít podnikatele, třeba jen jednoho, kterému by dodávaly zboží, a argumentovaly by, že jsou velkoobchodem.

KSČM a KDU-ČSL chtějí rozšířit zákaz prodeje na všechny svátky, nejen státní, ale i ostatní, jako je třeba Velký pátek nebo 1. květen. Zavřeno by tak bylo celkem o 13 dnech. Tento návrh ale hospodářský výbor nedoporučil schválit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

14:19 Duhová Česká pošta. Podporujeme Prague Pride! vyhlásila hrdě. A dostala co proto

Česká pošta oznámila, že se tento rok stává hrdým strategickým partnerem festivalu Prague Pride podp…