ODS je troska, vládne Kalousek. Rebel proti Nečasovi opět dělá vlny

04.04.2013 14:45

Exposlanec a bývalý pražský radní Jiří Janeček, který je představitelem Pravé frakce ODS, přišel s iniciativou Velikonoční výzva: Pomozte ODS vstát z mrtvých! Kritizuje v ní ostře vedení strany, ale současně vyzývá členy, aby z ODS neodcházeli. Co na to říkají jeho kolegové?

ODS je troska, vládne Kalousek. Rebel proti Nečasovi opět dělá vlny
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jiří Janeček

„´Letos jim to už nedám! Je to jako vyhazovat peníze do kanálu. Stejně všechno válcuje Kalousek a ódéeska na to jenom kouká a nesmyslně se pere sama se sebou. Na tom se už podílet nehodlám.´ V posledních dnech jsem tato slova slyšel v různých obměnách nepříjemně často. Březen je totiž měsíc, kdy se v ODS platí členské příspěvky. A plno členů – ano, i těch dlouholetých a kdysi skalních – si řeklo, že s váhavou politikou či spíše politikařením současného vedení strany už nechce mít nic společného. V Praze, ale nejen v ní, k tomu přispělo i nedávné svévolné zrušení tří oblastních sdružení, která si troufla mít na některé věci jiný názor než předseda Petr Nečas a pražský primátor Bohuslav Svoboda,“ napsal na úvod Janeček.

Narážel tím i na to, že Výkonná rada ODS zrušila licenci dvěma pražským oblastním sdružením ODS, na Praze 12 a Praze 4 a středočeské oblasti Praha-západ.

Z ODS je rozhádaná troska

„Vůbec se znechucení řadových členů nedivím. Z pravicových myšlenek, na nichž ODS vznikla, neprosazují dnešní šéfové partaje skoro nic. Ze sebevědomé strany udělali rozhádanou a nejistou trosku, která má sice většinu ministrů, ale ve skutečnosti se bojí přijít s čímkoliv, co by se mohlo jen trochu nelíbit Kalouskově TOP 09. Uskupení lidí, kteří osobní svobodu, odpovědnost a konzervativní myšlenky považovali za nejvyšší hodnoty, změnili ve shluk izolovaných partiček, které raději nedělají nic, aby se náhodou neznelíbily nejvyšším šéfům a ti je škrtnutím pera ze strany neexkomunikovali. Důsledek? Podle jednoho z nedávných průzkumů veřejného mínění se ODS nachází jen 3,5 procenta nad pětiprocentní hranicí pro vstup do sněmovny!“ zlobí se Janeček.

Janeček píše, že chápe náladu těch členů ODS, kteří váhají, zda zaplatí členské příspěvky, přesto ale vyzývá členy, aby ve straně zůstali: „ODS je idea. Idea, že se lidé mají postarat sami o sebe, mají být sami za sebe odpovědní, že stát má do jejich životů zasahovat co nejméně, že schopnosti a úspěch mají být odměněny. Tyto myšlenky stojí podle mne za to dál prosazovat jak navenek, tak uvnitř strany. Navenek proti hrozící levicové přesile, uvnitř strany proti těm, kteří jsou ochotni vyměnit je za vlastní výhody, funkce, postavení. Pokud z ODS všichni slušní lidé odejdou, zbudou v ní právě jen ti ´oni´."

Lepší než utíkat je bojovat

„Proto jsem přesvědčen, že lepší než utíkat je bojovat. A k tomu vyzývám i všechny ty, kdo to s pravicovou politikou myslí pořád vážně: Zůstaňte v ODS, zaplaťte příspěvky a pomozte tomu, aby se naše strana stala zase tím, čím byla dříve. Tedy sebevědomým lídrem české pravice i celé politiky. Pravá frakce ODS je připravena přispět k tomu ze všech svých sil!“ uzavřel svou výzvu Janeček.

„Řada členů ODS je znechucena a chce odejít. Jde často o starosty menších obcí, kterým politika ODS škodí a oni mohou lépe uspět jako nezávislí. Takové lidi je ale potřeba ve straně udržet,“ vysvětlil Janeček ParlametnímListům.cz svou motivaci.

ParlametníListy.cz oslovily Janečkovy kolegy z ODS, co na jeho iniciativu říkají a zda s ní souhlasí. Reakce jsou různé. Spíše ale kritické. Ani ne tak k iniciativě, jako k iniciátorovi.

Kalousek hýbe vládou a ODS je v jeho vleku

„Jiří Janeček je ukázkou toho, jak něco pozitivního říká a sám je tak trochu opakem svých slov,“ uvedl pro ParlametníListy.cz místopředseda Senátu a předseda ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka.

Senátor Jaroslav Zeman s Janečkem částečně souhlasí. „Určitě je pravda, že Miroslav Kalousek hýbe vládou, určitě je ODS v jeho vleku. Rozhádanost ODS ale není nijak zoufalá,“ míní Zeman.

To nestranický člen senátorského klubu ODS Zdeněk Schwarz si nebere servítky. „Myslím si, že jen žvaní. Není důvod tomu věřit, ani podléhat. A není to první jeho omyl,“ smál se Schwarz.

Oživit Modrou knihu. Modří socialisté na krajích

„V letech 2002 až 2006 vydala ODS takzvanou Modrou knihu, velmi kvalitní programový dokument, který i dnes, pokud by se drobně kosmeticky upravil, může být dobrým programovým základem. Program tedy ODS má, tam problém není. Jádro pudla je někde jinde. Už v době, kdy se tvořila Modrá kniha, fungovala na úrovni krajů jiná ODS, která dělala svou vlastní politiku a ta byla velmi odlišná od programových zásad. To je podstata celého problému,“ řekl poslanec Walter Bartoš.

„Dnes ti lidé sedí ve sněmovně nebo dělají poradce premiérovi a pokračují v té politice v podstatě dále. Vzpomeňme, jak se krajánci za ODS chovali k Julínkově zdravotní reformě nebo k soukromému školství. Rozdíl mezi nimi a sociálními demokraty v podstatě na úrovni krajů neexistuje. Světlou výjimku představuje pouze ministr Stanjura,“ dodal Bartoš.

Poslankyně Ivana Weberová s Janečkem nesouhlasí. "Za prvé, nyní máme na světě Agendu 2014, za druhé myslím, že ODS vždy prosazovala svůj program, jen samozřejmě nikdo nemůže očekávat, že když má ODS 50 křesel a TOP 09 41, podaří se vždy prosadit sto procent programu. To by bylo ideální, ale tak to bohužel v koaličních vládách nechodí. Problém vidím v tom, že ODS málo medializovala a zdůrazňovala, co prosazovala proti svým koaličním partnerům, co prosazovali oni a co nakonec bylo přijato jako koaliční kompromis. Některé další věci by ODS samozřejmě nepodpořila, kdyby nemusela, zase vyplynuly z legislativy EU, jako například energetické štítky. A za třetí myslím, že největší problém má dnes ODS v rovině personální, a nikoli programové. Program musí prosazovat zejména členové, kteří jsou důvěryhodní, bez afér či pochybných vazeb," řekla poslankyně.

ODS na tom není především tak špatně...

„ODS na tom není především tak špatně, aby se musela veřejně vyzývat k činnostem. Pokud pan Janeček něco chce, má pro nás nějaká sdělení, bylo by dobré to udělat cestou vnitřní diskuse, nikoli mediálními výstupy,“ myslí si poslankyně Lenka Kohoutová.

„Názory aktivity pana Janečka nejsou mnou respektované. Jsou to výkřiky pro vlastní zviditelnění. Někdy se straně daří, někdy méně. Kdo vstupuje do strany kvůli idejím, tak zůstává věrný vždy a pomáhá jí každodenní prací ve prospěch společnosti. Aspoň já se o tom snažím po celou dobu. Jsem zakládající členka ODS,“ uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová.

„Neznám pana Janečka a nemám potřebu komentovat jeho individuální postoje a názory, které jsou momentálně prezentovány v médiích. ODS má tisíce členů, kteří mají ´nějaký´ názor,“ reagoval šéf ODS ve Zlínském kraji Libor Lukáš.

Ovzduší strachu. Členové mlčí

Místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík, který také kritizuje vedení ODS za odklon od pravicového programu a idejí, před časem v dopise rovněž povzbuzoval členskou základnu k aktivitě a diskusi.

„Je škoda, že tento názor má odvahu prezentovat jenom pan Janeček. O ovzduší strachu vytvořeném vedením ODS většina členské základny mlčí a čeká na zázrak. A zázraky nepřichází. Před několika týdny jsem rozeslal členské základně dopis, ve kterém jsem vyzval členskou základnu k větší politické aktivitě. Bohužel současné vedení ODS svou reakcí tyto snahy utlumilo. Ódéesce tak svojí pravdou zůstal už jen pan Jiří Janeček. Místo otevřené, široké diskuse o závažných problémech v ODS se odvádí pozornost na rušení organizací ODS s tisíci členy, kteří včas nepochopili, že tato diskuse je podle vedení nežádoucí,“ říká Zoufalík.

Pravou frakci ODS založil Janeček na začátku února. Nyní má prý několik set členů. Na Facebooku s ním sympatizuje asi 1300 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…