ODSácká ostuda s Klausem ml.: Fiala zapnul počítač a hrozivě pohrozil

03.04.2019 11:52

ODS si na středu naplánovala odvolání Václava Klause z čela školského výboru Poslanecké sněmovny. Tam byl zvolen ještě jako poslanec této strany, která jej ale před dvěma týdny vyloučila. Místo něj chtěla Fialova strana dosadit svého místopředsedu Martina Baxu. Jenže u ostatních nenalezla pochopení, což předsedu ODS, profesora Petra Fialu velmi rozrušilo.

ODSácká ostuda s Klausem ml.: Fiala zapnul počítač a hrozivě pohrozil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala
reklama

Již před středečním jednáním se objevovaly náznaky, že ODS ve výboru pro svůj záměr nemá většinu. Zejména nejsilnější hnutí ANO se příliš netvářilo na možnost populárního předsedu školského výboru střídat.

Na samotném jednání výboru přišla ODS v souladu s procedurálními pravidly s návrhem, aby byl novým předsedou zvolen poslanec Baxa a tím zaniklo předsednictví Klause.

Jenže poslanci se na nový návrh příliš netvářili. Pozastavovali se zejména nad tím, že Baxa je velmi čilý „sběratel funkcí“. Kromě všech možných stranických je v Parlamentu předsedou podvýboru pro kulturu a současně v Plzni primátorem. K tomu si nyní chtěl přibrat ještě vedení školského výboru.

„Budete dělat funkci primátora jen napůl? Jak to budete časově zvládat?“ divila se členka výboru Tereza Hyťhová. Přidal se i Pirát Lukáš Bartoň, který je také z Plzně a nedovede si představit, jak lze řídit čtvrté největší město v zemi a současně významný sněmovní výbor.

„Kdybych to nezvládl, tak bych nekandidoval,“ odpověděl prý Baxa a dodal, že není žádným sběratelem funkcí. Ohledně podvýboru pro kulturu přislíbil, že jeho předsednictví opustí, ale prý až poté, co bude zvolen do čela školského výboru.

Pak řekl, že primátorování Plzně si chce nechat, ale všech dalších funkcí, co má v Parlamentu, se prý klidně vzdá. „Respektujeme, že tato pozice patří ODS, ale odhazujete klobouky, které jsou bezcenné,“ komentoval to poslanec ANO Karel Rais.

Pro zvolení Baxy se tak nakonec vyslovilo pouhých 6 poslanců, což nestačilo.

V ODS zavládlo zklamání. Předseda strany Petr Fiala, který se od jeho vyloučení proti Klausovi ostře vymezuje, se pustil do stran, které odmítly Baxu zvolit: „Svým rozhodnutím zavedli členové školského výboru nové zvyky v PS: kádrování kandidátů jiných stran a nerespektování pravidel. Je to prolomení dosavadních zvyklostí v PS i porušení pravidla poměrného rozdělení míst v čele výborů“.

 

 

A pak ještě připsal: „ODS bere na vědomí tento mocenský krok dalších parlamentních stran a bude na něj při svém dalším postupu v PS adekvátně reagovat“.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

7:51 Macron zmrazil slovy o Rusku. A co víc: Pojďme zachránit EU, vyzval Německo. Třeba jaderné zbraně...

V sobotu proběhla v Mnichově bezpečnostní konference, které se zúčastnil i prezident Francie Emmanue…