Obama se v OSN zostra opřel do Sýrie: Mír nebude, dokud bude Asad prezidentem

28. 9. 2015 18:07

V New Yorku dnes začala všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN. Vystoupil na ní již generální tajemník OSN Pan Ki-mun či americký prezident Barack Obama. Hlavním tématem projevů je zatím více než čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii. Obama uvedl, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu se všemi zeměmi, tedy i s Ruskem a s Íránem.

Obama se v OSN zostra opřel do Sýrie: Mír nebude, dokud bude Asad prezidentem
Foto: Archiv TN
Popisek: Obrázky ze Sýrie před 20 lety
reklama

Pan Ki-mun vůbec poprvé vyzval k tomu, aby se situací v Sýrii zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC). Během svého projevu uvedl, že „oběťmi barelových bomb a terorismu se i nadále stávají nevinní Syřané“ a že tyto „brutální zločiny nesmějí zůstat bez potrestání“. Barelové bomby jsou sudy naplněné trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli. Tyto bomby dokážou zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny. Kvůli nízké přesnosti jsou však velkým nebezpečím pro civilisty.

Pan Ki-mun řekl, že klíčem k nalezení politického řešení pro Sýrii je těchto pět zemí: Rusko, USA, Saúdská Arábie, Turecko a Írán.

Americký prezident, který vystoupil jako čtvrtý v pořadí, prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu s jakoukoliv zemí. Jak nicméně dodal, aby bylo dosaženo konce války, znamená to, že syrský prezident Bašár Asad nesmí zůstat ve svém úřadu. Asad podle něj na poklidné protesty reagoval represemi a zabíjením a není schopen zemi dovést k míru.

Obama rovněž vyzval k větší spolupráci mezi zeměmi. „Jestliže spolu efektivně nebudeme spolupracovat, budeme muset čelit následkům,“ uvedl americký prezident. „Spojené státy nedokážou vyřešit světové problémy samy,“ dodal.

Generální tajemník OSN během své řeči hovořil také o boji s klimatickými změnami i o současné migrační krizi. Všechny země by toho podle něj měly dělat víc, aby se krizi podařilo vyřešit. „Lidé jsou v pohybu jako nikdy předtím. Tento pohyb vyvolal silné vášně. Všechny země toho musí udělat víc, aby dostály své odpovědnosti. Musíme zakročit proti obchodníkům s lidmi,“ řekl Pan Ki-mun.

Vyjádřil se rovněž k vymýcení chudoby. „Náš cíl je jasný. Naše mise je možná. Náš cíl je na dohled, je jím vymýcení extrémní chudoby do roku 2030 a to, aby všichni mohli žít důstojně a v míru,“ dodal.

I český prezident Miloš Zeman

Konfliktu v Sýrii se týkalo i vystoupení jordánského krále Abdalláha II. „Syrští uprchlíci nyní představují 20 procent obyvatelstva mé země. Již od začátku konfliktu neseme obrovské břemeno,“ prohlásil král. Podle něj je nyní na čase, aby se mezinárodní společenství spojilo a pomohlo zemím jako je Jordánsko a Libanon, které čelí největšímu náporu běženců ze Sýrie.

Ve Spojených státech je i český prezident Miloš Zeman, kterého čeká vystoupení na Valném shromáždění OSN během úterní rozpravy. Před začátkem dnešní debaty se Zeman krátce pozdravil s některými ze svých zahraničních protějšků, například s nizozemským králem Willemem-Alexanderem či rakouským prezidentem Heinzem Fischerem. Rukou si potřásl i s Pan Ki-munem. V lavici vyhrazené pro Českou republiku sedí prezident s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

18:37 Jak se informace o žádosti Zemana k BIS dostala do Českého rozhlasu? Zdeněk Zbořil se dívá do zákulisí

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil ke sporu BIS a Hradu ve věci informací o ruských agentech působí…