Obama sliboval, že Ukrajinu nepřenechá Putinovi, realita je ale jiná, varuje zahraniční server

04.03.2016 12:35

Politika Baracka Obamy na Ukrajině je v troskách a vítězství ruského Vladimira Putina v této zemi je stále blíž. Varuje před tím server Politico. Podle republikánských kritiků udělal Obama chybu např. v okamžiku, když odmítl vyzbrojit kyjevskou vládu. Dnes to bohužel vypadá tak, že Ukrajina spadne ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi do klína.

Obama sliboval, že Ukrajinu nepřenechá Putinovi, realita je ale jiná, varuje zahraniční server
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA

„Dva roky poté, co prozápadní protesty svrhly vládu v Kyjevě a rozzuřily ruského prezidenta Vladimira Putina a způsobily mezinárodní krizi, je politika Baracka Obamy v troskách – oběti Putinova ocelového sevření, destrukce v Sýrii, Islámský stát a kolísavá ochota evropských spojenců angažovat se v boji proti němu,“ vyjmenovává server Politico kroky, které se prezidentovi USA nezdařily.

Navzdory tomu, že Obama v minulosti prohlašoval, že nenechá Ukrajinu Putinovi, protože by to mohlo ohrozit současné mezinárodní uspořádání, realita vypadá jinak. Ukrajinský parlament teď často připomíná spíše boxerské kolbiště a to je přesně to, co se Vladimiru Putinovi hodí. Podle republikánského senátora Boba Corkera a dalších Obamových kritiků udělal Obama chybu, když odmítl vyzbrojit ukrajinskou vládu, která se tak nemohla vypořádat se separatisty podporovanými Ruskem. Putin tak nebyl nucen „zaplatit patřičnou cenu“, která by ho možná od akce na Ukrajině odradila.

Zdá se, že se americká administrativa stále spoléhá na dohody z Minsku. V tuto chvíli se ale zdá, že se ukrajinská vláda zhroutí, což rozhodně není v zájmu Západu. V prosinci 2015 přijel americký viceprezident Joe Biden do Kyjeva a apeloval na tamní vládu, aby provedla potřebné reformy, zachovala demokratické zásady a ukázala světu, že to jde. To ovšem Biden netušil co přijde. Jen dva dny potom, co z Kyjeva odjel, v parlamentu došlo k divoké rvačce.

„Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval premiéra Arsenije Jaceňuka k rezignaci, ale sám Porošenko není o moc populárnější a čelí kritice, že dělá příliš málo v boji proti korupci,“ doplňuje server. „Rusko radostně využívá politický zmatek v Kyjevě a tvrdí, že tamní vláda nní schopna realizovat kroky dohody z Minsku,“ doplňuje. Někteří západní představitelé ale dávají Moskvě částečně za pravdu. Problémy v kyjevské vládě oslabují její akceschopnost.

Dohody z Minsku jsou v tuto chvíli také v troskách. Obě strany na Ukrajině znovu bojují. Americká administrativa si však v tuto chvíli není jistá, zda k tomu separatisty podněcuje pán z Kremlu, nebo zda separatisté jednají na vlastní pěst. A ukrajinská vláda má šanci situaci vyřešit, jen když bude stabilní a akceschopná. Západu ani demokratické vládě v Kyjevě rozhodně nepomůže, když bude kabinet připomínat „klub rváčů“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…