Obama vzkazuje: Rusko je jen regionální velmoc. Víc než jeho se bojím útoku na New York

26. 3. 2014 12:15

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je Rusko „pouze regionální mocností“, která navíc svou akcí na Krymu neukázala sílu, ale slabost. Svůj názor Obama vyjádřil v Haagu na závěr vrcholné schůzky o jaderné bezpečnosti. O jeho projevu referuje server Britské listy.

Obama vzkazuje: Rusko je jen regionální velmoc. Víc než jeho se bojím útoku na New York
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

„USA mají také vliv na své sousedy, ale normálně k nim nepotřebujeme provádět vojenskou invazi, abychom si s nimi vytvořili silný vztah spolupráce. To, že Rusko dospělo k názoru, že musí zasáhnout vojensky a dopustit se znásilnění mezinárodního práva, naznačuje, že má Rusko menší vliv, ne větší,“ vysvětloval americký prezident.  

Kromě toho americký prezident zopakoval hrozbu, že pokud budou Rusové pokračovat v dobývání cizích území a překročí hranici Krymu na východní Ukrajinu, zavedou země G7 vůči Putinově zemi mnohem tvrdší sankce. Ty prý sice poškodí i samotné západní země, ale Rusko na ně prý doplatí mnohem více.

Celý text ZDE.

Obama zdůraznil, že odmítá ruské ospravedlnění invaze na Krym precedentem Kosova. „Když slyším analogie s Kosovem, kde docházelo k vraždění tisíců lidí jejich vládou, je to srovnání, které je naprosto nesmyslné,“ rozčílil se Obama. Na Krymu podle něj neexistoval vůbec žádný důkaz, že by rusky mluvící občané byli jakýmkoliv způsobem ohrožováni.  

Na druhou stranu však Obama odmítl slova svého protikandidáta z posledních voleb Mitta Romneyho, že Rusko je znovu hlavním geopolitickým nepřítelem USA. Obamu prý mnohem více znepokojuje možnost teroristického útoku jadernou bombou na New York. Právě sem proto mají směřovat jeho další zahraničně politické aktivity.

Americký prezident rovněž zdůraznil, že USA budou bránit pouze své spojence v NATO, a pokud jde o jiné země ohrožené ruským vlivem, hodlá Washington k jejich pomoci ve spolupráci se světovým společenstvím užívat pouze nevojenského tlaku. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…