Občané proti hazardu i Transparency International klamou veřejnost

12.10.2015 19:36

Nedávno zveřejněný otevřený dopis Transparency International a Občanů proti hazardu, který byl směřován zastupitelstvům měst a obcí v České republice a dotýká se možnosti regulace hazardu, překrucuje rozsudek Soudního dvora Evropské unie (SDEU). Ten letos v červnu dal za pravdu žalujícím firmám provozujícím v Maďarsku technická herní zařízení chybný postup maďarského zákonodárce ve věci přijatých legislativních změn. Před třemi lety totiž Maďarsko během několika dní tento druh hazardu výrazně zdanilo a zrušilo mimo kasina. Transparency International a Občané proti hazardu dezinterpretují tento judikát při debatě o regulaci a legislativní úpravě loterií v České republice, která se jím musí řídit.

Občané proti hazardu i Transparency International klamou veřejnost
Foto: pixabay.com
Popisek: Hazard - ilustrační foto

Starostové v naší zemi jsou tak klamáni. SDEU ve svém rozsudku připomněl kupříkladu fakt, že právní úprava hazardních her patří mezi oblasti, kde mezi členskými státy EU existují výrazné rozdíly. A to morální, náboženské či kulturní povahy. Protože neexistuje harmonizace na unijní úrovni, mají členské státy možnost stanovit cíle své politiky v oblasti hazardních her. Bojovníci proti hazardu lžou, když popírají, co z pohledu SDEU vyplývá pro země Evropské unie. Jednoznačně v omezování hazardu musejí panovat přiměřenost a systematičnost. Shoda s Listinou základních práv EU – především právní jistotou a požadavkem na ochranu práva  vlastnického ve smyslu zmíněné listiny.

Významné červnové rozhodnutí SDEU především poukazuje na naši spornou novelu zákona o místních poplatcích, která byla provedena zákonem před pěti lety a není ve shodě s evropským právem. Přiměřenost a systematičnost u nás nepanují. Třeba obec, která neměla s hráčskou závislostí a s ní spojenou trestnou činností nic společného, provozování loterií z nějakých důvodů zakáže, a jiná obec, v níž jsou problémy, loteriím nebrání. Obce mají v tomto smyslu naprostou volnost a nejsou povinny sledovat určitou koncepci či kritéria. To je z hlediska evropského práva velký problém, což Transparency International či Občané proti hazardu starostům zamlčují.

Uvedené příklady ve zkratce ukazují, že vyjadřování dvou zmíněných subjektů je naprosto účelové. Autoři si v nedávném dopise starostům činí monopol na správný výklad rozhodnutí SDEU. Neznají konkrétní  argumenty a je velmi podivné, že právě Transparency International se snaží bránit seriózní diskusi a dokonce z ní vyloučit zcela nutnou debatu o dopadech unijní judikatury v oblasti hazardu. Více Význam rozsudku Soudního dvora Evropské unie  ve věci C – 98/14 ze dne 11. 6. 2015.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

21:00 Ajajaj, tohle se v kavárně líbit nebude. Petr Pavel je u Ukrajiny „realista“

„I voják může být ve funkci prezidenta humanistou,“ říká generál Petr Pavel, jenž byl hostem pořadu …