Občanská neposlušnost! pohrozil Havlův Žantovský na Václaváku

17.11.2019 20:52

„Myšlenku Evropské unie jsem vždy obdivoval. Vaše země je srdcem Evropy, Evropské unie,“ pronesl ve své zdravici pro účastníky Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí dalajláma a hlava tibetské exilové vlády Tändzin Gjamccho. Zmínil i odkaz zesnulého prezidenta Václava Havla. Havlova myšlenka prý v českém národě žije dál a jsme nositelé Havlovy moudrosti a morálních principů. Následně se na pódiu objevil i další řečník spojený s osobou první polistopadové hlavy státu, a to ředitel Knihovny Václava Havla a spoluzakladatel Občanského fóra Michael Žantovský a odstartoval výzvou, která má Česko vymanit z morální krize. „Bude-li to nezbytné, jsme připraveni přistoupit i k nenásilným akcím občanské neposlušnosti,“ varoval Žantovský s tím, že se „Česká republika nesmí stát místem, kde svévolní politici, cyničtí prospěcháři, zákulisní kmotrové a obchodníci s chudobou vládnou takzvaným dolním deseti milionům“.

Občanská neposlušnost! pohrozil Havlův Žantovský na Václaváku
Foto: Repro YouTube
Popisek: Ředitel Knihovny Václava Havla a spoluzakladatel Občaského fóra Michael Žantovský promlouvá k Václavskému náměstí

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31571 lidí
„Ctění bratři, sestry, zejména čeští bratři a sestry,“ započal svou zdravici 14. tibetský dalajláma, kterou podle svých slov zasílá „s průzračnou vzpomínkou na svá setkání se zesnulým prezidentem Havlem“.

„Jsem velmi šťastný. Jako člověk už tu s námi fyzicky není. Jeho myšlenka ale v českém národě žije dál,“ pokračoval v rámci svého videopozdravu současný dalajláma, jenž jako jeden z prvních navštívil po listopadových událostech a pádu komunistického režimu Československo a tehdy nového prezidenta Václava Havla, od něhož dostal pozvání.

FOTO: Videopozdrav dalajlámy na Koncert pro budoucnost

„Vaše země je srdcem Evropy, Evropské unie. V minulosti jsme zažili příliš mnoho násilí a zabíjení. V závěru 20. století si lidé uvědomili, že společný zájem má větší váhu. Tak vznikla Evropská unie,“ vysvětloval dalajláma ve videu s tím, že myšlenku Evropské unie vždy obdivoval.

Myšlenka Evropské unie by se podle dalajlámových slov měla rozšířit i dále po světě. „Latinská Amerika a pak i Afrika by měly následovat,“ přemítal.

Poté se navrátil k odkazu prvního polistopadového prezidenta. „Jak už jsem říkal, fyzicky už s námi není. Přesto jsem ale zaznamenal, že je váš národ i nadále nositelem jeho moudrosti a morálních principů. Moc si toho vážím. Prosím vytrvejte v šíření Havlových myšlenek.“