Obchodníci s deštěm, chodící po sněmovně. Ministr Chvojka odhalil jejich praktiky

20.09.2017 19:48

Do středečního Interview ČT24 si moderátorka Zuzana Tvarůžková pozvala ministra pro lidská práva Jana Chvojku (ČSSD). Zeptala se ho na možné změny ústavy. Na stole byl např. návrh, aby zákony nepředkládali jen poslanci, ale také občané. Chvojka se kromě tohoto nápadu vyjádřil také k „obchodníkům s deštěm“ chodícím po sněmovně, k podpoře hendikepovaných občanů a k monitoringu islámského práva šaría v Česku.

Obchodníci s deštěm, chodící po sněmovně. Ministr Chvojka odhalil jejich praktiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jan Chvojka na zasedání vlády

V úvodu pořadu Chvojka prozradil, proč pořádal kulaté stoly o ústavě. Letos česká ústava oslaví čtvrt století své existence, a pokud se má nějak měnit, bude lépe probrat vše s odborníky. Jak s lidmi, kteří ústavu tvořili, tak s lidmi, kteří se ústavnímu právu věnují dnes. Experti se podle Chvojky shodli asi na deseti bodech. Chvojka si mimo jiné přeje, aby napříště nemohl jeden jediný poslanec navrhovat nový zákon nebo pozměňovací návrh zákona.

„Já si myslím, že to není úplně dobře, protože my máme zákon založený na politických stranách, a ne na jednotlivých poslancích. Ono je jednodušší ovlivnit jednoho poslance, než ovlivnit poslanců pět až deset. Ten, kdo se pohybuje ve sněmovně, ví, že se tam pohybují určití obchodníci s deštěm, kteří poslancům nabízejí to či ono. A teprve když to ten nebohý poslanec předloží, tak se ukáže, co ten návrh obsahuje,“ vyjádřil se v obecné rovině Chvojka.

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani návrh ústavního experta Aleše Gerlocha, který přišel s myšlenkou, že by kromě poslanců mohli zákony navrhovat i občané. Tento nápad však nezískal většinovou podporu, byť sám Chvojka by se této myšlence úplně nebránil. Jen mu přijde zbytečné zdvojovat možnosti, které mají poslanci, s možnostmi občanů.

Pokud existuje nějaký nápad, který Chvojka rázně odmítl, je to návrh na zavedení tzv. klouzavého mandátu, kdy by poslanec, jenž by se stal ministrem, o poslanecký mandát přišel, na jeho místo nastoupil náhradní a ministr by se mohl věnovat čistě vládní práci. „Já jsem proti tomu, protože už dnes ministry ve sněmovně moc nevidíte,“ pravil Chvojka. Kdyby byl zaveden klouzavý mandát, hrozilo by podle Chvojky, že by ministři do sněmovny nechodili už vůbec.

Hendikepovaným spoluobčanům by mohly pomoct dotace Evropské unie

Ve druhé polovině pořadu Chvojka prozradil, co se na ministerstvu pro lidská práva podařilo prosadit.

„Já jsem rád, že se v poslední době pohnulo s právy zdravotně postižených,“ ocenil Chvojka. Rád by se dál věnoval regulaci lobbingu a kromě toho se přiklání k myšlence, aby pracující hendikepovaní občané dostávali nějaké úlevy na daních. Totéž by mohlo platit o občanech v předdůchodovém věku. „Já jsem spíš proto, aby tito lidé pracovali, než aby pobírali nějaké dávky,“ zdůraznil host. Tito lidé by podle Chvojky mohli dostávat např. také dotace od EU.

Pár slov padlo také k návrhům na rozšíření pravomocí ombudsmana, resp. nyní ombudsmanky Anny Šabatové. K rozšíření pravomocí ombudsmana nedošlo a Chvojka je tomu rád.

„Ty dobře míněné věci, třeba že by měl ombudsman právo navrhovat ústavnímu soudu zrušení zákona, tak o těch se vědělo, že ve sněmovně to nemá podporu, a na druhé straně tam byly pozměňovací návrhy typu, že veřejný ochránce práv musí sledovat uplatňování práva šaría v České republice, a to naopak podporu mělo. Když si to člověk zjišťoval, přišel na to, že ty dobré věci by podporu neměly, a naopak se tam dostanou nesmysly, které by ten zákon úplně zničily,“ konstatoval Chvojka.

Nakonec došlo na situaci Romů v České republice. Chvojku prý mrzela slova jeho spolustraníka Karla Novotného, který řekl, že „cikáni jsou stejně zbyteční jako medúzy“. „Mě to mrzelo. Já s tímto názorem rozhodně nesouhlasím... Já mám náměstka Roma a jsem za to velmi rád. Je to člověk velmi kompetentní,“ pochvaloval si ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…