Obdivoval Islámský stát, našli u něj chemikálie a videa, jak udělat výbušninu. Teď dostal od soudu šest a půl roku

15. 11. 2019 12:21

Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, dnes pražský městský soud potrestal za obecné ohrožení 6,5 lety vězení. Na neurčito ho také vyhostil z Česka. Muž původem ze Slovenska ve svém pražském bytě skladoval chemikálie na výrobu výbušniny. Mladík je obžalovaný i z propagace terorismu, v této části obžaloby ho soud uznal vinným. Rozsudek není pravomocný.

Obdivoval Islámský stát, našli u něj chemikálie a videa, jak udělat výbušninu. Teď dostal od soudu šest a půl roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto
reklama

Policie u Kobulnického před dvěma lety nalezla chemikálie na výrobu výbušniny a návodná videa, na sociální síti pak mladík sdílel fotografie a příspěvky, které podle obžaloby propagovaly terorismus. Kobulnický vinu odmítá, výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl údajně odpálit na Silvestra.

Kobulnickému hrozilo až patnáctileté vězení, státní zástupce Martin Bílý pro něj navrhoval devítiletý trest. Podle Bílého chystal muž útok v Praze, to se ale podle soudkyně Silvie Slepičkové neprokázalo. Popsala, že Kobulnický už v minulých letech na Silvestra připravoval ohňostroje s výraznými zvukovými detonacemi, nepodařilo se tedy vyvrátit, že chtěl výbušniny použít opravdu na oslavy. Upozornila také, že Kobulnický koupil veškeré chemikálie legálně.

Policie u Kobulnického zajistila i návody na výrobu výbušnin, podle Slepičkové ale nelze vyloučit, že se chtěl zdokonalit ve výrobě amatérské pyrotechniky.

Mladík je vedle přípravy teroristického útoku obžalovaný také z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu. Na facebookovém profilu umístil symboly obou organizací, na fotografiích také nosil oblečení džihádistů.

Kobulnický s obžalobou nesouhlasí, tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. U soudu uvedl, že výbušniny, které u něj policisté našli, chtěl odpálit při oslavě nového roku, časovače měl pak podle svých slov z doby, kdy před třemi lety plánoval teroristický útok ve slovenském Prešově. Muž tvrdil, že od plánu provést čin následně opustil. Své radikální názory, získané z videí Islámského státu, totiž přehodnotil, protože se blíže seznámil s islámskou vírou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…