Oběti železné opony mají u hranic s Rakouskem památník

24.10.2014 12:10

Oběti železné opony na hranicích mezi jižní Moravou a Dolními Rakousy připomíná nový památník. Vyrostl nedaleko Mikulova na Břeclavsku. Tvoří jej 53 ocelových stél zapuštěných do země. Na každé je laserem vypálené jedno jméno, řekl dnes ČTK Miroslav Kasáček z občanského sdružení Paměť. Lidé při pokusech o přechod hranice nejčastěji umírali po střelbě pohraničníků nebo po zásahu elektrickým proudem.

Oběti železné opony mají u hranic s Rakouskem památník
Foto: mikulov.cz
Popisek: Mikulov

Mezi vysokými stélami zapuštěnými do betonové desky mohou lidé volně procházet. „Dojem je impozantní, zejména když vychází a zapadá slunce," uvedl Kasáček. Slavnostní otevření naplánovalo sdružení na 21. listopadu, kdy se v Mikulově uskuteční také mezinárodní konference.

S financováním památníku za dva miliony korun pomohla Evropská unie. Nyní ještě zbývá upravit okolní terén a přidat odpočinkové prvky pro turisty a cyklisty. Památník navržený Tomášem Pilařem totiž stojí u Stezky svobody, která je dalším výsledkem činnosti sdružení Paměť. Stezka vede v místech někdejšího drátěného zátarasu, má 13 zastavení s panely v češtině a němčině.

Sdružení letos v létě představilo také nového průvodce pro chytré telefony, který popisuje příběhy spjaté se železnou oponou. Spojuje text, obraz, video a zvuk. Konkrétní příběh si mohou zájemci prostudovat na základě GPS souřadnic nebo QR kódu přímo v místech, kde se odehrál.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

10:15 „Zeman vystupoval proti svojí zemi“. Fischer připomněl, co dělal v Senátu kvůli Vrběticím

Prezidentský kandidát Pavel Fischer promluvil. Zkritizoval končícího prezidenta Miloše Zemana a nazn…