Objektivní? Na Českém rozhlase grilovali premiéra Velké Británie. Těm slovům neuvěříte

26.07.2019 14:06

Nespolehlivý tlučhuba, který okopával kotníky svým stranickým šéfům. Těmito slovy zhodnotil Borise Johnsona šéfkomentátor televize Seznam a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek, který konstatoval, že to Johnson bude mít velmi složité ve vlastní Konzervativní straně, ale i v celém parlamentu. Pravděpodobně narazí i v EU.

Objektivní? Na Českém rozhlase grilovali premiéra Velké Británie. Těm slovům neuvěříte
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Boris Johnson
reklama

Dlouholetý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek na vlnách veřejnoprávního rozhlasu upozornil, že k novému britskému konzervativnímu premiérovi Borisi Johnsonovi přistupují opatrně i ta média, která ho před vstupem do úřadu podporovala; teď upozorňují, že se vydal na obtížnou cestu.

Anketa

Chcete, aby byl prezident Zeman sesazen z funkce?

9%
91%
hlasovalo: 34997 lidí

„To ilustruje, že i tahle média, která dlouhodobě nadbíhala Borisi Johnsonovi a pomáhala mu žehlit jeho průšvihy a fauly, si uvědomují, v jaké prekérní situaci on přebírá vládu Jejího Veličenstva a jaké těžké úkoly ho čekají,“ konstatoval Hošek.

K moci se dostávají lidé, kteří opravdu stojí o odchod Velké Británie z EU a bude jen na nich, jak si s tím poradí. Už se podle Hoška nemohou vymlouvat na to, že se odchod z EU snaží někdo jiný zhatit. Johnson ostatně dnes říká, že je připraven 31. října odvést ostrovní království z evropského společenství.    

Jenže ne všichni členové Konzervativní strany jsou z Borise Johnsona nadšení. „Pro mnoho členů Konzervativní strany, včetně některých poslanců, je Boris Johnson toxická osobnost, je to nespolehlivý tlučhuba, který se nikdy neměl stát předsedou strany, který okopával kotníky Davidu Cameronovi i Therese Mayové a který se tváří, jakože s tím dosavadním vývojem neměl nic společného, ale všichni si pamatujeme, že byl ministrem zahraničí od července 2016 do července 2018,“ nešetřil Johnsona Hošek.   

Záleží prý na tom, čemu dají přednost – jestli uzavření brexitu, nebo vnitrostranické spory.

I bez případných sporů ve vlastní straně se však Johnson bude muset vypořádat se skutečností, že v parlamentu nemá většinu, nejeden poslanec Konzervativní strany poslanecký klub opustil a nelze vyloučit, že přibudou další. A aby té smůly nebylo málo, Johnson se stává premiérem v létě, kdy má řada politiků EU dovolenou, a on zatím nebude mít s kým jednat.

„Teď máme konec července a britské parlamentní prázdniny, víme, že v srpnu je to jako kdyby Brusel vytáhl sám sebe ze zásuvky, tam není možné dělat skoro nic. Boris Johnson slibuje jiný diplomatický přístupu, než neustále výsadky do Bruselu, do Berlína a do Paříže, ale nevím, jak si to představuje,“ pravil Hošek.

Stávající britský premiér bude muset počítat také s tím, že evropská sedmadvacítka pravděpodobně nebude ochotná otevírat již dojednanou dohodu.

Fotogalerie: - Král je nahý

Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...
Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...
Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...
Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...
Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...
Demonstrace proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišo...

Johnson se tak bude moct opřít v podstatě jen o britský sentiment a o představu, že se po odchodu z EU navrátí zlaté časy velkého britského impéria. „A jestli to třeba někdy z pohledu z evropského kontinentu vypadá, že čas obrousil hrany, tak ti lidé, kteří před třemi lety hlasovali pro brexit, protože nesnášeli EU a pana (Jeana-Clauda) Junckera, tak ti lidé dnes EU nesnášejí ještě mnohem víc.“

Johnson se podle Hoška nemůže spolehnout ani na to, že posílí obchod se zeměmi mimo EU. Stávající prezident USA Donald Trump má sice ze zvolení Borise Johnsona předsedou vlády radost, ale pořád trvá na tom, že je pro něj Amerika na prvním místě. Tenhle domeček z karet se Borisu Johnsonovi vlastně rozpadá,“ vypálil host.

Uznal však také, že Johnson dokázal opakovaně vyhrát volby v silně liberálním Londýně, což dokazuje, že na svou stranu dokáže získat i voliče, u kterých by to někdo třeba na první pohled nečekal. Otázka je, zda toto Johnsonovo kouzlo pomůže např. zpomalující britské ekonomice. Hošek pochybuje, že si stávající premiér vystačí jen s optimismem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

20:42 Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

Začíná německé předsednictví Evropské unie a jeho hlavním cílem je, aby Unie ze současné krize vyšla…