Obrana zveřejní výsledky testů ochrany letadel CASA

15.07.2013 6:33

Ministerstvo obrany dnes oficiálně představí výsledky testů ochranného systému letadel CASA. Systém již plně funguje a nebrání nasazení dopravních strojů v zahraničních bojových operacích.

Obrana zveřejní výsledky testů ochrany letadel CASA
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA
reklama

Obrana výsledky představí na vojenském letišti ve Kbelích. Zúčastní se ministr Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu Petr Pavel a ředitel zprostředkovatelské firmy Omnipol Michal Hon.

Armáda nechtěla letadla nasadit do bojových operací, dokud nebude ochranný systém fungovat. Kvůli jeho nedostatkům platil Omnipol ministerstvu obrany milionové pokuty. Společnost se bránila tvrzením, že jiné armády stejné stroje v zahraničních misích používají.

Nefunkčnost systému nebránila běžnému provozu dopravních strojů. Vojenští piloti na nich nalétali několik tisíc hodin. Stroje používali například při transportu vojáků do mise v Kosovu.

Předražený nákup letounů

Nákup letadel CASA byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Kvůli obchodu je vyšetřována bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a její náměstek Jiří Staněk. Oba vinu odmítají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…