Obránce nespravedlivě stíhaných: Máme čím dál více práce. Víme o desítkách případů, kdy opravdu nevinný člověk šel do vězení

07.09.2019 20:56

Justiční omyl není v České republice žádnou výjimkou. Podle spolku na podporu nezávislé justice v České republice Šalamoun jsou dokonce desítky případů, že se za mřížemi ocitne opravdu nevinný člověk. „S těmito případy máme čím dál tím víc práce,“ říká pro Týden Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.

Obránce nespravedlivě stíhaných: Máme čím dál více práce. Víme o desítkách případů, kdy opravdu nevinný člověk šel do vězení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Želízka, ilustrační foto

Peričevič upřesnil, kolik má za sebou Šalamoun zhruba případů, v nichž poukázal na nesrovnalosti, kdy se ukázalo, že ten už odsouzený člověk to nakonec nespáchal. „Buď se k činu přiznal někdo jiný, nebo se prokázalo, že čin se vůbec nestal. Za dobu naší činnosti jsou těch případů desítky,“ přibližuje místopředseda spolku Šalamoun.

Jako nejznámější zmínil případy Lukáše Nečesaného, který byl s konečnou platností zproštěn obvinění. Rudika Avlastimova, Jaroslava Schindlera, Jana Eliáše, Jana Šafránka a dalších. „Nejhorší je, že i když je soud osvobodí, oni už nikdy nikomu nevysvětlí, že jsou nevinní,“ dodává Peričevič. Stejně na nich prý ulpí jakési podezření podle českého přísloví: „Na každém šprochu pravdy trochu.“ Takoví lidé aby si pak nejlépe změnili jméno a odstěhovali se. I když je stát odškodní – a to taky ne vždy chce dělat – mají stejně zničený život.

Jak je možné, že k takovým omylům dochází? Soudy jsou podle Peričeviče zavalené případy, soudci jsou přetížení. Ne vždy si prý čtou ty spisy dopodrobna. „A taky když už si vytvoří nějakou představu, jak to bylo, tak podle toho tu a tam leccos přihnou, jen aby se jim to do té představy hodilo,“ podotýká. Policisté jsou podle jeho slov odměňováni za objasněnost případů, takže jsou ochotni v řadě případů na obviněného „přitlačit“, aby se nakonec přiznal.

Další problém se schovává ve znaleckých posudcích, o které se soudce opírá především. Často jsou dělány narychlo a bez důkladného zkoumání. Zákony, které u nás platí, jsou v podstatě v pořádku. Podle Peričeviče je to především o lidech. „Jako například v případě Petr Kramný. Ve spisu, v přepisu nahrávky rozhovoru Kramného se svojí tetou, je zapsáno, že jí řekl, že mu to tam v tom Egyptě všechno vyšlo,“ zmiňuje.

„Vítáme očekávanou změnu v zákoně, kdy by teď sporné případy přezkoumával jiný soudce než ten, který už případ soudil,“ uzavřel Peričevič s přesvědčením, že to eliminuje možný vliv ega, kdy ten soudce nebo ta soudkyně nemusejí být ochotní připustit, že udělali něco špatně.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…