Obsadil a zneužil nemocnici, pomáhá v Turecku. Ukrajina ukázala Čečence

09.02.2023 9:14

Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že Velká Británie zváží dodání svých stíhaček na Ukrajinu a ruské velvyslanectví v Londýně se okamžitě ostře ohradilo, že Velká Británie bude mít v takovém případě na svědomí další mrtvé, protože konflikt bude dál eskalovat. Zelenského cestu do Londýna velvyslanectví označilo za „divadelní představení", „fundraisingovou akci" a za cestu „bývalého komika v zelené mikině, který je nyní na turné po Evropě". Vedle toho CNN upozornila, že v Turecku pomáhá jeden z mužů podezřelý z páchání válečných zločinů na Ukrajině.

Obsadil a zneužil nemocnici, pomáhá v Turecku. Ukrajina ukázala Čečence
Foto: Jan Šafařík
Popisek: Výcvik ukrajinských vojáků

Válka na Ukrajině pokračuje již 351 dní a americká zpravodajská stanice CNN zjistila, že jeden z čečenských velitelů, který je podezřelý ze spáchání válečného zločinu, pomáhá v Turecku odklízet trosky.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
85%
hlasovalo: 21915 lidí

„Danjil Martynov se loni v prvních týdnech ruské invaze pohyboval na několika místech Ukrajiny. Je považován za člověka blízkého čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi a objevil se v několika videích na Kadyrovově oficiálním kanálu Telegram. V posledních dnech poskytoval rozhovory ruským médiím z oblasti zemětřesení v Turecku poté, co byl loni jmenován poradcem na ruském ministerstvu pro mimořádné situace,“ napsala CNN.

„Loni v srpnu ukrajinská bezpečnostní služba SBU tvrdila, že se Martynov dopustil řady válečných zločinů ve městě Borodianka severně od Kyjeva. SBU popsala Martynova jako zástupce velitele vojsk Národní gardy v Čečenské republice a uvedla, že byl ‚odpovědný za výcvik Kadyrovovy osobní ochranky‘.  SBU tvrdila, že Martynov v březnu řídil obsazení psychiatrické nemocnice v Borodjance. Uvedla, že na jeho příkaz bylo ‚téměř 500 lidí (pacientů, personálu a místních obyvatel) vzato jako rukojmí, včetně více než stovky pacientů upoutaných na lůžko‘. SBU tvrdila, že nemocnice byla ,přeměněna na palebné postavení okupantů', a uvedla, že Martynov byl obviněn z ‚porušování zákonů a válečných zvyklostí a týrání válečných zajatců nebo civilistů‘,“ rozvedla zpravodajská stanice informaci.

Kadyrov tvrdí, že Martynov nepracuje pro něj, nýbrž pro ruské Ministerstvo pro mimořádné situace. Toto ministerstvo však na žádost CNN informace nepotvrdilo.

CNN také připomněla, že v projevu k britským poslancům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal o dodávky stíhaček a z britské strany slyšel, že žádost bude zvážena.

Ukrajina také obdrží německé tanky Leopard.

Podle německého ministra obrany Borise Pistoria by první prapor tanků Leopard 2 dodaný západními spojenci mohl na Ukrajinu dorazit do března nebo dubna letošního roku. Během společné tiskové konference se Sunakem Zelenskyj uvedl, že Ukrajina bude „zintenzivňovat naši diplomacii", pokud jde o žádost o stíhačky Eurofighter Typhoon.

Během návštěvy britského vojenského zařízení Zelenskyj uvedl, že jeho prioritami na bojišti je, aby Ukrajina získala více obrněných vozidel, raket delšího doletu a stíhaček. Podle australského ministerstva obrany v současné době ve Spojeném království cvičí australští vojáci dvě stovky ukrajinských vojáků. Sedmdesát australských vojáků bylo vysláno do Spojeného království, aby se účastnili výcvikového programu pro ukrajinské rekruty, který je veden a založen ve Spojeném království a který australské ministerstvo obrany označuje jako „Operace Kudu".

Ruské velvyslanectví v Londýně však varovalo Spojené království před poskytnutím stíhaček kvůli tomu, co by podle něj přineslo „vojenské a politické důsledky“ pro celý svět.

Velvyslanectví označilo středeční cestu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Velké Británie za „ukvapenou akci", „divadelní představení", „fundraisingovou akci" a za cestu „bývalého komika v zelené mikině, který je nyní na turné po Evropě". Zdůraznilo také, že Rusko najde odpověď na „jakékoli nepřátelské akce britské strany“

„Rádi bychom Londýnu připomněli: v případě takového scénáře bude mít Velká Británie na svědomí mrtvé v důsledku dalšího kola eskalace, jakož i jeho vojensko-politické důsledky pro evropský kontinent a celý svět," uvedlo velvyslanectví v prohlášení.

Ukrajinský prezident hovořil také s britským králem Karlem III. od něhož slyšel, že má „o Ukrajinu obavy, protože válka stále pokračuje“.

Zelenskyj zavítal i do britského výcvikového zařízení, kde se setkal s britským premiérem Rishim Sunakem a ukrajinskými vojáky, kteří se cvičí na tancích Challenger 2. Později ve středu na společné tiskové konferenci pak Sunak oznámil, že první bojové tanky Challenger 2 dorazí na Ukrajinu příští měsíc. Po společné tiskové konferenci Zelenskyj uvedl, že Ukrajina a Spojené království dosáhly dohody o „silném obranném balíčku".

Poté se Zelenskyj vydal do Francie, kde se setkal s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem, od niž slyšel ujištění, že jak Německo, tak Francie budou Ukrajinu dál podporovat až do jejího vítězství v obraně proti ruské agresi.

Macron Zelenského ujistil, že Francie bude Ukrajině i nadále poskytovat vojenskou podporu a Paříž se „bude dál přizpůsobovat“ potřebám Kyjeva.

„Francie a Německo mají potenciál měnit pravidla hry," řekl Zelenskyj ve svém úvodním projevu a dodal, že „čím dříve se Ukrajině podaří získat zbraně dlouhého doletu a moderní letadla, tím silnější budou naše koalice“. Scholz uvedl, že Německo bude Ukrajině i nadále poskytovat vojenskou pomoc „tak dlouho, jak bude potřebovat“. „Rusko by tuto válku nemělo vyhrát,“ řekl Scholz.

Během čtvrtka se Zelenskyj zúčastní summitu EU v Bruselu.

Britská BBC v souvislosti s válkou na Ukrajině upozornila na příběh ruského nacionalisty Igora Magnuševa, který působil v okupovaném Luhansku, kde mimo jiné veřejně vystupoval s mužskou lebkou v ruce. Na videu zveřejněném v srpnu na sociálních sítích byl Magnušev natočen, jak říká, že lebka patří ukrajinskému bojovníkovi, který byl zabit při obraně ocelárny Azovstal v ukrajinském Mariupolu.

Mangušev také prohlásil, že Rusko neválčí s lidmi, ale s představou Ukrajiny jako „protiruského státu“, a nezáleží na tom, kolik Ukrajinců zemře.

Teď podle BBC sám zemřel. Údajně střelou zblízka do hlavy. Jeho manželka Taťána označila jeho zabití za popravu.

„Expert na Rusko Mark Galeotti podle BBC po útoku řekl, že útok ukázal, že Rusko sklouzává zpět k aspektům 90. let, „kdy se vražda stala obchodní taktikou a hranice mezi politikou, obchodem, zločinem a válkou se staly téměř bezvýznamnými“.

Americký Institut pro studium války (ISW) upozornil, že nová ruská ofenziva na Ukrajině skutečně začala a ruská strana znovu získává iniciativu. Tempo ruských operací na linii Svatové-Kreminna v západní části Luhanské oblasti se za poslední týden výrazně zvýšilo,“ napsal ISW s tím, že ruské zdroje hlásí, že konvenční ruské jednotky útočí na ukrajinské obranné linie a dosahují  dílčích úspěchů. „144. a 3. motostřelecká divize a pluku 90. tanková divize, podporované prvky 76. výsadkové divize a blíže nespecifikovanými prvky Jižního vojenského okruhu provádějí útočné operace podél celé linie Svatové-Kreminna,“ uvedl ISW.

„Zapojení významných prvků nejméně tří hlavních ruských divizí do útočných operací v tomto sektoru naznačuje, že ruská ofenziva začala, i když ukrajinské síly zatím brání ruským silám zajistit si významné územní zisky,“ doplnil institut.

V Bělorusku prý čeká na nasazení do bojů připravená 2. motostřelecká divize, což podle ISW znamená, že vrchol startující ruské ofenzivy teprve nastane.

ISW informuje

ISW informuje

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dezinformace pořád a všude, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseanaboca , 09.02.2023 10:41:46
Pokud se pamatuji / moc už ne/ tak pokud se uvádí Ukrajinou , že nějaký Martyrov je válečný zločinec protože z odstřelované nemocnice nechal evakuovat nemocné na východ z dosahu odstřelování Ukrajinou a tím dle Zelenského spol unesl Ukrajinské občany / asi většina ruské národnosti/ a zabránil jejich zabití. I tak se dá podle západu a Ukrajiny interpretovat válečný zločin. A nyní ten člověk si dovoluje pomáhat při zemětřesení jinde. No hrůza.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…