Obsadíme silnice, zablokujeme zemi. Zemědělci to myslí vážně

16.05.2012 10:43

Protest zemědělců za zachování zelené nafty a proti zavedení daně z tichých vín bude mít skutečně masivní podobu. Farmáři vyrazí s patnácti stovkami strojů, s nimiž se budou pohybovat po dvou stovkách českých silnic. Blokovat je budou pomalou jízdou, oznámili ve středu zástupci agrární komory.

Obsadíme silnice, zablokujeme zemi. Zemědělci to myslí vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto
reklama

"Demonstrace je proti záměrům vlády zrušit zelenou naftu a zavést daň na tiché víno. Protest bude veden formou jízdy zemědělské techniky po silnicích ČR. Předseda vlády Petr Nečas s námi nejednal od dubna, kdy jsme jej oslovili dopisem, nereaguje ani na SMS ode mě," uvedl Veleba.

Z vlády s ním prý jednal 7. května pouze ministr financí Kalousek, ale bez úspěchu. Agrární komora také poslala 15. května dopis starostům obcí s rozšířenou působností, kde jim své záměry a formu protestu vysvětlují. Na protestní jízdu je podle Veleby připraveno přes 1100 strojů, které pojedou na 129 trasách. Počet se ale zvýší, nakonec by mělo být blokováno 200 tras počtem1500 strojů.

"Zemědělská technika bude samozřejmě čistá a vyzdobená státními vlajkami a jasným označením protestu. Je nám jasné, že naše technika se pohybuje pomaleji než ostatní doprava, ale s tím se nic nenadělá," uvedl dále Veleba. V plánu má i schůzku s vedením dopravní policie. Nejvíce strojů se prý do protestu zapojí na Vysočině. Praha proti tomu blokována zřejmě nebude. "Toto považujeme za zbytečné," uvedl Veleba.

Šéf Agrární komory nemá ani informace o tom, že by Prahu zablokovali v rámci podpůrné akce Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. "S panem Dufkem jsme nejednali, poslední tři týdny jsme spolu ani nemluvili. Pokud nás podpoří, je to jejich věc. Budeme se ale bránit politizaci celé akce, to je náš protest za naši věc," uvedl na dotaz ParlamentníchListů.cz šéf AK. Zemědělci také prostředniictvím médií požádali veřejnost o pochopení. Akci podporují všichni čeští zemědělci.

Kalousek srovnává nesrovnatelné. Zemědělci vzpomínají na Luxe

"Nevítáme skutečnost, že musíme organizovat takové akce. Je to prostě nutnost," konstatoval šéf Zemědělského svazu ČR s tím, že jej pobouřilo vyjádření ministra financí Kalouska, který v OVM uvedl, že zelená nafta pro zemědělce je zvýhodňuje proti jiným provozovatelům dopravních prostředků. "Srovnává nesrovnatelné, autodoprava nebo železnice není přeci naše konkurence, tou jsou zemědělci z okolních zemí," uvedl Pýcha.

Podle zástupců zemědělců je zelená nafta a její zrušení tou poslední kapkou, která přetekla z poháru trpělivosti zemědělců. Zaráží je především mlčení vlády Petra Nečase. Zemědělci jsou prý ochotni diskutovat. Vzpomínají při té příležitosti na ministra zemědělství Josefa Luxe (KDU-ČSL), který jako jediný byl schopen se zemědělci diskutovat a aktivně se zajímal o jejich problémy.

"Pokud nebude v ČR zelená nafta, český zemědělec si koupí naftu o jedenáct korun dráž než zemědělec rakouský, či o pět než zemědělec polský," uvedl příklad znevýhodnění českého zemědělství Veleba. Příklady znevýhodnění dále vyniknou při srovnání výše dotací na hektar obdělávané půdy. Zemědělci se prý situaci dokážou přizpůsobit. Budou vyrábět méně a v zemi začnou chybět potraviny českého původu. Absence zelené nafty tak prý tvrdě dopadne na občany v podobě nekvalitních potravin ze zahraničí a prudkého zvýšení cen.

"Po 23. květnu se sejdeme a vyhodnotíme akci a následný postup vlády. Pokud se nezmění, budeme pokračovat. my tu nejsme pro politiky, oni jsou tu pro nás," uvedl závěrem Veleba.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…