Obvinili mě, když jsem chtěla zabránit rozkrádání, tvrdí Jourová

27.04.2012 18:21

V rozhovoru pro server Česká pozice se bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová vyjádřila ke kauze Budišov, kvůli které byla nějakou dobu zavřená. Žena, která se stala obětí justičního omylu, by se nyní ráda vrátila zpět do politiky – k problematice evropských fondů, o nichž říká hlavně to, že se tam hodně krade.

Obvinili mě, když jsem chtěla zabránit rozkrádání, tvrdí Jourová
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věra Jourová
reklama

„Rozhodla jsem se, že jednu českou dotaci nepodepíšu, protože to byl podvod. A bylo to v situaci, kdy se už proplatilo jistému architektovi Marku Říčařovi 16 milionů korun. Byly na mě tlaky, ať si nezahrávám a podepíšu to,“ tvrdí Jourová s tím, že záhy byla z ministerstva propuštěna a dozvěděla se, že Říčařův kamarád tvrdil, že šlo o úplatek.

Šlo o útok na Paroubka

Jourová byla o deset měsíců později zatčena. Má za to, že rozhodně nešlo o ní samotnou, ale o to poškodit před volbami jejího bývalého šéfa Jiřího Paroubka. O to se podle Jourové postarala ODS. Ona sama však z ČSSD vystoupila a o straně zrovna nejlépe nemluví. „Potkala jsem ve straně mnoho lidí, kterým bych nepodala ruku,“ říká.

„Vadilo mi přesvědčení lidí napojených na politiku, že když se na mě zadupe, tak evropské peníze půjdou tam, kam je potřeba. V tom jsem se dlouhodobě neosvědčovala. Dovedete si jistě představit, jaké vztahy jsem s těmi lidmi měla. Nepotřebovala jsem žádnou stranu, abych dělala odbornou práci,“ uvedla Jourová.

Jourová chce odškodnění

Momentálně vymáhá odškodnění na státu. „Jsem po odvolacím soudu, který zamítl žádost o žalobu na nemateriální újmu, čímž se rozumí dobré jméno, zdraví a prestiž. V příštích dnech podám odvolání k Nejvyššímu soudu. Materiální újmu ve výši 3,5 milionu korun — objem smluv, které mi byly vypovězeny po obvinění — vrátil soud k první instanci k přezkoumání,“ říká.

Jourová momentálně zvažuje spolupráci s podnikatelem Andrejem Babišem. Ráda by vstupem do politiky pomohla zabránit dalšímu rozkrádání evropských peněz. „Nejvíce se asi krade ve velkých veřejných zakázkách, v nichž se schová „velká vata“. Nadhodnotí se rozpočet a předem se domluví, kdo zakázku získá. Často jde o projekty ve stavebnictví,“ hodnotí Jourová.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…