Očekáváte, že se budete mít příští rok lépe? Takto odpověděli Češi

25.12.2019 11:49

Do roka či do dvou přijde ekonomická krize. To si myslí zhruba polovina Čechů podle průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

Očekáváte, že se budete mít příští rok lépe? Takto odpověděli Češi
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Patnáct procent lidí si přitom myslí, že recese se projeví už v nadcházejícím roce. 38 procent lidí pak neví, co si má o zprávách o možném propadu ekonomiky myslet. „Řada ekonomů věští další krizi. Korekce samozřejmě dříve či později přijde. Rozhodující ale bude to, jak se projeví v konkrétní ekonomice či domácnosti a zda na ni budeme připraveni,“ uvedl v té souvislosti hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Lidé by si měli v době ekonomického blahobytu vytvářet finanční polštář, což však má jen každý čtyřicátý Čech (2,4 procenta). Jak radí Novák, každá domácnost by měla mít rezervu na pokrytí výdajů domácnosti po dobu tří až šesti měsíců. 

A co srovnání letošního a loňského roku? Češi se měli spíše dobře, nebo alespoň stejně dobře jako loni. V příštím roce pak tři čtvrtiny Čechů očekávají, že by se mohli mít ještě lépe. „Výsledky ukazují na optimismus u Čechů. Není důvod, aby tomu bylo naopak. Nízká nezaměstnanost, růst HDP, růst průměrné mzdy – to jsou faktory, které může běžný člověk pozorovat i na své situaci. Na druhou stranu je tu růst inflace a hlavně stálý růst cen nemovitostí a nákladů na bydlení obecně,“ uzavřel Novák.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka o „promořeného“ Prymulu: Vše prý bylo jinak. A padla čísla, která vyděsí

8:01 Válka o „promořeného“ Prymulu: Vše prý bylo jinak. A padla čísla, která vyděsí

Na včerejší tiskové konferenci Roman Prymula korigoval slova, která vyřkl v DVTV. Vyvracel, že by se…