Ochrana životního prostředí je ochranou člověka, vykládal v rozhlasové debatě Špidla

17.10.2013 19:02 | Zprávy

Představitelé sedmi politických stran se ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu přeli o to, jak by měla vypadat ochrana životního prostředí v Česku. Na stole se objevil problém Národního parku Šumava, kde se účastníci shodli, že lokalitě uškodili ministři za Stranu zelených, nebo otázka prolomení limitů těžby uhlí na severu Čech. O případném prolomení by uvažovali komunisté a za jistých okolností i ODS. Politici ostatních stran byli jasně proti.

Ochrana životního prostředí je ochranou člověka, vykládal v rozhlasové debatě Špidla
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu se lídři sedmi politických stran usilujících o vstup do sněmovny v předčasných volbách přeli o podobu ekologické politiky v Česku. Ze studia na pražských Vinohradech se představili Romana Bocková z hnutí ANO, Tomáš Podivínský z KDU-ČSL, Pavel Kováčik z KSČM, Vladimír Špidla z ČSSD, Miloš Kužvart z SPOZ, Tomáš Tesař z TOP 09 a Martin Frélich z ODS. 

Utajované informace

Stav životního prostředí se v Česku sice zlepšuje, ale stále najdeme řadu citlivých věcí, které je třeba zlepšit. Kužvart v úvodu vysílání poznamenal, že některé informace o životním prostředí jsou českým občanům nedostupné. Tají je prý některé podniky. „Je to celá řada podniků, ale já se nebudu vystavovat hrozbě žalob a nebudu je zde jmenovat,“ uvedl exministr životního prostředí ve vládě současného prezidenta Miloše Zemana.

Dnešní ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský prý neví o žádných podnicích, které by tajily různé informace. Ve stejném duchu se vyjádřili i představitelé ODS a TOP 09.

NP Šumava

Následně v pořadu došlo na problematiku NP Šumava a údajných ochránců lýkožrouta, kteří parku škodí. Toto stanovisko je uvedeno ve volebním programu SPOZ. Oněmi škůdci, kteří škodili, byli podle Kužvarta ministři za KDU-ČSL a Stranu zelených. Podivínský za lidovce tuto kritiku jasně odmítl. Vina prý leží jen a pouze na ministrech životního prostředí ze Strany zelených.

Hnutí ANO chce prosadit rovnováhu o zachování přírody a zájmů obyvatel obcí v okolí NP Šumava. Šumava už je natolik zničená, že ji nedostaneme do stavu, jaký vidíme v Bavorsku. S tím však nesouhlasil Vladimír Špidla, jenž se domnívá, že lze dosáhnout stavu, jaký vidíme na německé straně. "Je velmi hrubou představou, že se ochrana přírody dostává do rozporu se zájmy lidí žijících v oblasti národního parku. Tak to ale není, ta rovnováha je možná,“ trval na svém Špidla. Dodal k tomu, že ochrana životního prostředí přináší do regionu také nemalé množství finančních prostředků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

15:16 „Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

Nechtěl bych zažít občanskou válku. Většina lidí toho má opravdu plné zuby. Fialový gang nasvítit v …